| Anonim0078965 a întrebat:

Acum sunt in clasa a10-a,dar cand termin liceul vreau sa merg la facultate in America.Am mai fost acolo in vacanta si mi se pare uimitoar.Nu cred ca mi-ar fi greu sa ma acomodez pentru ca am rude si prieteni, dar intrebarea mea este..la ce sa ma astept? Adica cum este sa fi student in SUA? Si dupa ce criterii se face admiterea, ce examene trebuie sa dau? Eu nu stiu sigur ce vreau sa urmez, dar ma atrage partea asta de uman(eu fiind la filologie), imi place sa interactionez cu oamenii, imi place psihologia omului si cel mai important lucru ..Imi place sa calatoresc, deci mi-ar placea pe viitor un loc de munca care sa ma solicite din acest punct de vedere.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare universitate are propria ei metodologie de admitere... ca si cele din Romania de altfel. Cele foarte bune au zeci de critetii... de la notele perfecte din liceu, la foarte multe activitati extrascolare, la eseuri motivationale samd.

Cel mai bine iti alegi universitatea si pe urma cauti ce vor la admitere.

Aaaa si pe langa asta sa iti mai pregatesti si cateva zeci de mii de $ ca acolo se plateste serios facultatea

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât ție îți place și ești sigur că te vei descurca este o idee bună să mergi în SUA. Dar de preferabil să știi la perfecție limba engleză.