| Nymeria a întrebat:

Hei TPU am cumparat o carte la biologie clasa 11 de la editura coprint sa invat pentru admitere, dar e foarte multa informatie, cum sa fac sa invat? Cum sa organizez toate lucrurile astea noi? Va rog, niste idei, sau cei care au luat admiterea sa imi spuna

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Incearca sa faci rost si de niste culegeri cu grile de biologie orientative.Din moment ce zici ca ai cartea de la Ed.Corint,presupun ca dai la UMF din Bucuresti.Culegerile le mai gasesti si online, cauta-le pe cele din 2008-2014, si pe cea de la MD, etc, si imediat cum termini un capitol, rezolva testele pentru capitolul respectiv.De exemplu in cateva zile inveti bine sistemul nervos,incepe un caiet separat cu desene,scheme, informatii scrise si rescrise, dupa care iei o culegere si rezolvi testele de la sistemul nervos.
O sa ai si raspunsuri la sfarsitul testului, dar nu sunt toate corecte asa ca mai bine stai cu cartea langa tine iar cand nu stii o grila, cauti repede in manual fraza(si se aseaza mult mai bine informatia).Si tot asa pentru fiecare capitol in parte.Nu te grabi si nu incerca sa le parcurgi pe toate deodata ca nu rezolvi nimic.Ia-le frumos, pe rand si o sa te descurci. Dupa ce treci prin toata materia, incearca sa rezolvi variantele ce s-au dat in anii trecuti si alte teste generale.Asa pui tot ce-ai invatat la lucru.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poate, editura "Corint" nicidecum "coprint"!
Nu cumpara orice carte de biologie!--- cauta tematica admiterii pe site-ul facultatii la care doresti sa sustii examenul. In tematica este specificat exact manualul cerut (editura, autorii, anul aparitiei)--- doar pe acela va trebui sa-l studiezi.Nu te hazarda sa inveti din nu's ce tratate de anatomie si fiziologie---pe astea le vei studia in anii de facultate!
Cat despre tehnica invatarii, iti recomand auto-testare cu ajutorul fiselor de invatare. Foloseste atlase de anatomie sau atlase 3D :http://www.ikonet.com/fr/sante/corpshumainvirtuel/corpshumainvirtuel.php
Foloseste video( de ex: https://www.youtube.com/watch?v=Ntr0HbkBSE8 :https://www.youtube.com/watch?v=AstY98WlqJ0)

| calingeo13 a răspuns:

Informatiile nu se retin decat daca sunt asociate logic pe baza unui rationament pe care trebuie sa ti-l dezvolti.
Adica trebuiesc corectate logic prin intermediul unei intrebari sau alte feluri. (vizual, auditiv) Succes!