| Alex438 a întrebat:

Hei, TPU! Am dat evaluarea nationala si ma gandeam sa dau la un liceu la care anul trecu ultima medie a fost 7.99, as avea vreo sansa sa intru? Mentionez ca eu aproximez ca media mea de admitere va fi 7.94.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La liceu nu "dai" doar optezi pentru un liceu si profil si, daca ai media necesara vei fi repartizata la acel liceu.
Daca este asa cum spui ai sanse foarte mari sa fii repartizat la acel liceu. In orice caz sa-l treci la optiunea 1, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Pui liceul ala ca si prima optiune ca n-ai nimic de pierdut. Sunt sanse sa intri, diferenta nu e asa mare, iar mediile de obicei variaza de la an la an in functie de dificultatea examenelor si, evident, de pregatirea elevilor. Pe langa acea prima optiune, va trebui sa alegi si altele, astfel incat daca nu ai intrat la liceu dorit, sa ai o rezerva, sa fii admis undeva. In orice caz, daca nu intri din prima unde doresti, te poti muta.