| ClaudyuBtv a întrebat:

Hei TPU am nevoie disperat de ajutorul vostru nu stiu ce profil sa aleg pentru ca am emoti pentru ca caut un profil bun dupa care sami gasesc un job bine plătit.Eu sunt din Suceava si singurele licee la care poti sa ajungi cineva sunt petru si stefan va rog sami spuneti un profil si in ce domeniu pot sa lucrez.P.S.nu spuneti de industriale sau tehnice ca mia eu de mecanic Dau funda promit e viata mea in joc.

Răspuns Câştigător
| OctavianT a răspuns:

Ceva pe profil real. Mate-info, mate-fizica, etc. Nu conteaza liceul prea mult atata timp cat iti dai silinta si inveti.
Cel mai important sa iti dai seama la ce esti bun, sa te axezi pe directia aia si sa fi perseverent.
Nu exista o reteta general valabila pentru succes, dar atitudinea si capacitatea de a trece toata informatia (din orice domeniu) prin filtrul tau logic iti va oferi un avantaj major in viata.
Deocamdata, un profil real este destul pentru etapa din viata la care esti si iti va permite sa urmezi o facultate pe profil real sau uman. Daca vei alege un liceu cu profil uman (mai usor) iti poti lua adio de la studii superioare pe profil real de calitate (nu vei face fata).
Nu cauta un job bine platit. Cauta sa excelezi in ceea ce vei face. Banii vor veni singuri cand vei fi un profesionist desavarsit.

Sfaturi venite de la un programator cu mate-info la bord, si cu automatica la UPB terminata.

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Wake up boy! Cauți un profil bun, dar tu nici măcar nu ești capabil de a scrie corect limba română! Nu te avânta, precum cocoșul la grăunțe... Cât privește jobul bine plătit, am observat, încă de la 10-12 ani, vă stă capul numai la profit! Și habar nu aveți...

| ClaudyuBtv explică:

Floresdemayo auzi sti ceva nu te mai baga in seama ca o tața de aia rea si ce daca am scris gresit iti e ciuda n-ai tu par pe cap care medali si diplome am eu la olimpiade cat despre profit nu te doare pe tine capu ca nu vreau sa matur străzile țărancă proasta ce esti.

| floresdemayo a răspuns (pentru ClaudyuBtv):

Sunt convinsă, ai atâtea "medali"... Le meritai, la cât de multă ortografie cunoști. Știi, noi nu te contrazicem. E viața ta în joc, după cum afirmi, iar noi nu ne permitem să ți-o riscăm.
Însă nu, nu ajungi măturător. Cum le spune ăstora? Parcă, ingineri de semicercuri, nu? Hai, să ai "succesuri"!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ClaudyuBtv):

Tu crezi ca diplomele si medaliile te vor ajuta sa ai un job bine platit?
Cunosc cazuri de persoane care au facultati si masterate si a durat ceva pana si-a gasit de lucru in domeniu.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Legat de greselile de ortografie, mi-am adus aminte de faza din scoala generala.
Profesoara nu ne-a amentintat ca scade nota pentru greseli, a spus doar atat,, Treaba voastra daca faceti greseli, dar sa nu va mire faptul ca, atunci cand trimiti o scrisoare viitorului iubit/ iubita, o veti primi inapoi corectata cu rosu''
rolling on the floor

| ClaudyuBtv explică:

Foarte nostimă mai esti.Îți sugerez sa te angajezi la circ.

| floresdemayo a răspuns (pentru ClaudyuBtv):

Nu angajează dresori... straight face

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ClaudyuBtv):

Hai sa te invat ceva care sigur iti va folosi pe site!
Cand vrei sa raspunzi unui anumit utizator apasi pe RASPUNDE aflat sub fiecare raspuns.Acel raspuns va aparea la notificare, asa cum iti va aparea si tie acum...
De unde sa stiu eu acum cui te-ai adresat? Mie sau lui Flores?
PS Sa stii ca jignirile nu intra in nici un raspuns!

| ClaudyuBtv explică:

Da lasa ca au destui le lipsesc clovni si îți sugerez sa-ti depui CV-ul ca esti buna pe post de clovn si Angycut multumesc pentru primul sfat lasa nu te baga ca dupa se supără clovnul de Floresdemayo ca mai baga cineva in seama înafara de ea.

| floresdemayo a răspuns (pentru ClaudyuBtv):

Am încercat, nu m-au vrut. sad
Au zis că postul e rezervat pe numele tău. Cică, se câștigă bine...