| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare: cum se reprezinta pe axa o fractie supraunitara. Raspunsul correct primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Prin aproximatie. sa zicem 5/2
deseneaza axele pe o foaie de mate o unitate de masura fiind 2 casute(1cm)
5/2 este de fapt 3, 5 adica 3 unitati si jumate.
logic, o sa il pui intre 3 si 4 pe axa. mai exact la mijlocul distantei.

sa zicem ca ai 5/3 care e 1, 66(6)
evident il vei pune intre 1 si 2. insa aici il vei pune mai apropiat de 2.

0, 66 reprezinta cam 2 treimi.

ai inteles acum?
ai fractie, o imparti ca sa iti dea un numar cu virgula, si dupa e simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Danzell):

Mersi pentru raspuns.

1 răspuns: