| Bebiix a întrebat:

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns pe internet. Pe 15 septembrie incepe scoala, sunt clasa a XII a, dar as vrea sa ma retrag si sa termin clasa aXIIa anul viitor, in alta parte. Ce ar trebui sa fac, cerere de retragere si daca da, ce este necesar? sau sa fac cerere de transfer? Sunt majora, este nevoie si de un parinte?

PS : o colega s-a retras pentru ca a ramas insarcinata si trebuie sa stea cu copilul un an de zile, nu stiu exact ce a facut pentru a se retrage, sfatuiti-ma! Multumesc happy

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să depui la Secretariatul liceului o Cerere de Retragere ( formulată & semnată doar de tine şi adresată directorului )!

"Art. 150. - (1) Calitatea de elev inceteaza in urmatoarele situatii:
d) la cererea scrisa a elevului major sau a parintelui/tutorelui legal, caz in care elevii se considera retrasi;

Art. 92. -...
(4) Elevii repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, din invatamantul de zi, se pot reinmatricula, la cerere, la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi, redobandind calitatea de elev." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| Bebiix explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru ajutor, nu am nicio restanta, toate mediile incheiate si nicio corijenta vreodata, doar medii peste 8.50 happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Bebiix):

Cu plăcere :)

În acest caz, este PĂCAT să te retragi/să amâni anul şcolar :(
Am "observat" motivul tău, ştiu că este o situaţie destul de grea, dar NU ar trebui să te afecteze prea tare şi ar trebui să încerci să te concentrezi pe terminarea liceului & pe examenele de la BAC :)

Chiar dacă îţi schimbi domiciliul, cel mult, poţi face o Cerere de TRANSFER la alt liceu ( apropiat de noul domiciliu )!

Vezi condiţiile de transfer ( citate de mine ) la linkul :
http://www.tpu.ro/......din-liceu/

O zi frumoasă.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la secretariatul scolii si intreaba, nu e o procedura asa intalnita. Insa odata ce te lasi acum nu te mai apuci tu in veci sa faci iar scoala. Pacat ca ai ajuns pana aici

| Bebiix explică (pentru suntserios):

Nu ma las fiindca asa vreau eu, nu am restante si sunt o eleva destul de buna, intotdeauna medii peste 8.50, parintii mei divorteaza, atat am de spus.

| suntserios a răspuns (pentru Bebiix):

Pai eu credeam ca e un motiv mai serios (ceva medical sau mai stiu eu ce). dar tu vrei sa te lasi de un an de scoala pentru ca iti divorteaza parintii? si ce ai sa faci un an? sa stai in casa si sa plangi? crezi ca esti singurul copil care a trecut printr un divort?

| Daria00 a răspuns:

Daca esti majora nu ai nevoie de parinti. Te duci la scoala si ii spui directorului\directoarei despre asta. Iar el\ea iti va spune ce sa faci si ce iti trebuie pentru asta. Dar daca tu alegi sa te retragi acum, chiar si doar pentru un an... crezi ca apoi de vei mai apuca din nou de scoala? Mai bine ai continua studiile fara sa te retragi. Daca nu vrei sa te mai duci la scoala respectiva te poti transfera direct la alta scoala, fara sa lipsesti un an, pentru ca apoi nu vei mai avea vointa sa incepi din nou scoala si vei sfarsi cu 7 clase. Poate ca apoi va fi prea tarziu ca sa mai continui. Dar tu poti face ce vrei. Succes!

| NikoNikoleta12345 a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie... si sunt la fel..nedumerita...si mi-e teama sa nu cumva sa pierd anul si sa nu ma mai pot intoarce la liceu.