| TnCristinaa a întrebat:

Care sunt,, le radical du futur des verbes de troisiene groupe"? Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Alphaking a răspuns:

Poftim : http://fr.scribd.com/mobile/doc/42002848

1 răspuns:
| Furti a răspuns:

Uite aici cateva:
Avoir - aur
Etre - ser
Devoir - devr
Faire - fer
Pouvoir - pourr
Recevoir - recevr
Savoir - saur
Venir - viendr
Voir - verr
Vouloir - voudr
Nota: dupa cum poti vedea radicalul viitorului are intodeauna ultima litera "R".
De obicei, cele care se termina in "RE", cu mici exceptii (cum ar fi ETRE), le conjungi copiind infinitivul, eliminand terminatia "E" si adaugand terminatiile viitorului: ai,as, a, ons, ez, ont. Exemplu:
PRENDRE
Je prendrAI
Tu prendrAS
Il prendrA
Nous prendrONS
Vous prendrEZ
Ils prendrONT
Din cate stiu, cele care se termina in "OIR" au un radical special la care adaugi terminatiile viitorului. Exemplu:
ASSEOIR
J' assierAI
Tu assierAS
Il assierA
Nous assierONS
Vous assierEZ
Ils assierONT

Cam atata pot spune... sper ca te-am ajutat!