| Ionut2143 a întrebat:

Cum aflu unghiul dintre 2 laturi daca cunosc lungimea acestora? Am de realizat un desen in autocad si imi da laturile dar eu trebuie ca acel desen sa il proiectez in autocad si nu stiu unghiurile big grin

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd spui „ lungimea acestora " la a cui lungime te referi?
Expresia pare nelogică.
Suntem de acord că două laturi care se unesc într-un punct formează un unghi. Nu?
Dar, indiferent de lungimea celor două laturi, unghiul dintre ele rămîne mereu același. Chiar dacă laturile merg pînă la infinit, unghiul nu se schimbă.
Cînd se cunosc lungimile a două laturi, acestea devin deja segmente, capetele lor se pot uni și discutăm de triunghi. Figură în care se aplică o serie de alte relații.
Pentru că, în ceea ce ți-a propus deeagratzi, avem deja punctele A, B și C, adică un triunghi. Ceea ce schimbă cu totul datele problemei.
Dar, repet, enunțul problemei tale este ILOGIC. Încearcă să revezi textul și să ni-l prezinți reformulat.

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa folosesti functiile trigonometrice.

| deeagratzi a răspuns:

Poti sa folosesti formula, S=(AB*BC*sinB), si in functie de sinus afli unghiul, dar iti trebuie si suprafata, pe care o poti afla din formula lui heron: radical din p(p-a)(p-b)(p-c), unde p este semiperimetrul, iar a, b, c sunt laturile triunghiului.