| geoif a întrebat:

Hei TPU, deci m-am uitat la un film (nu l-am vazut pe tot), dar acolo erau discriminati evreii etc.
Si nu prea am inteles de ce.
Adica, nu prea sunt buna la istorie dar as vrea sa stiu care este cauza pentru care evreii erau discriminati happy
Dau fundalaughing

Răspuns Câştigător
| raresandrey a răspuns:

Pai in general evreii au fost discriminati in perioada razboaielor mondiale de catre nazisti, pentru ca aveau ura pe ei deoarece se credea ca detineau monopolul in finante, banci, comert, adica se credea ca ar fi vrut sa conduca lumea iar nazistii se considerau o rasa pura, superioara iar evreii erau considerati o rasa invechita inferioara.

7 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Pai, nu stiu ce film ai vazut ca sa-mi dau seama de ce erau discriminati evreii.
Posibil era un film ce cuprinde perioada nazista, atunci cand nemtii nu aveau la suflet evreii.
Ce film ai vazut?

| geoif explică (pentru Mussette):

Era "pianistul"

| Mussette a răspuns (pentru geoif):

Asa cum am banuit: filmul ecranizeaza perioada nazista.
http://www.cinemagia.ro/filme/the-pianist-pianistul-2518/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput au fost singurii monoteisti deci ura e de ceva timp. si in sec 20 vroiau sa intre in istorie si au spus ca evreii l-au ucis pe isus si toata lumea isi sporea curajul daca omora evrei, era o pasiune, sensul vietii pentru niste copii care auzeau o ideologie atat de tare.

| andrei2k00 a răspuns:

Din cauza nazismului, rasismului. Erau considerati inferiori etc.

| geoif explică (pentru andrei2k00):

Dar, ce? Sunt ca tiganii?
Adica, din ce am vazut in film arata ca toti oameniilaughing