| Palade_Alexandra_1999 a întrebat:

Imi poate spune cineva clar si concis ce ore se fac la stiinte sociale? Sunt la liceul Vasile Alecsandri din bacau la SS si vreau sa stiu daca cineva de aici e din bacau si intra anul acesta la acest profil. daca da lasatimi un mesaj. funda daca cineva raspunde la tot ceea ce am nevoie

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile şi nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Profilul stiinte sociale se axeaza pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a lXa logica, in a X-a psihologie, in clasa a Xl a economie si in clasa a Xll-a filosofie). Te vei axa si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a Xl-a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 ora de matematica pe saptamana, initial avand 2.
Bacalaureatul : Romana, la o limba straina si materia obtionala de profil, la alegere: Geografie/Istorie apoi Logica/ Psihologie/ Economie/ Filosofie.

Facultăţi spre care poti tinde dupa absolvirea liceului Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Economice Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei.

Materii la clasa de stiinte sociale:
Limba română
Limba modernă 1
Limba modernă 2
Limba latină
Matematică
Fizică
Chimie
Biologie
Istorie
Geografie
Logică şi argumentare / Psihologie /Economie /Sociologie
Filosofie
Studii sociale
Religie
Tehnologia informaţiei şi comunicării – TIC
Educaţie antreprenorială
Educaţie plastică
Educaţie muzicală
Educaţie artistică
Educaţie fizică
Dirigenţie