| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, îmi puteți spune vă rog ce înseamnă valoarea gramaticală.Dau FUNDA! Mersi foarte mult!

Răspuns Câştigător
| ElizaaaX a răspuns:

Valoarea gramaticala este aceeasi lucru cu partea de vorbire.

4 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Adica cat de corect este scris.Acum depinde putin si de context!

| MiruD a răspuns:

Schimbarea valorii gramaticale sau conversiunea este modul intern de îmbogățire a vocabularului. Prin acest procedeu se formează cuvinte noi prin trecerea de la o parte de vorbire la alta. Trecerea aceasta se face fără modificarea formei cuvântului. Cuvântul format prin conversiune se comportă în comunicare ca partea de vorbire în care s-a schimbat. Ca substantiv primește articol hotărât sau nehotărât, este determinat de un adjectiv și îndeplinește funcțiile sintactice de subiect, nume predicativ, atribut și complement.

Fundita? tongue

| kpoplover21 a răspuns:

Buna! Cred ca te referi la schimbarea valorii gramaticale = Conversiune
Se refera la :
-Un cuvant isi poate schimba val. gramaticala formand un cuvant nou
Nu stiu daca mai inteles chiar bine dar, uite un linkcu exemple aici care te poate ajuta mai mult :
http://www.limba-romana.net/......ntelor/65/

Bafta!;)

| EllaEli a răspuns:

Parte de propozitie adica : substantiv, verb, complement, atribut, pronume personal etc. Funda? :*