| TanyaTanny a întrebat:

In ce consta facultatea de psihiatrie? Ce materii se fac? Ce imi trebuie pentru admitere? E o ramura a medicinei? E greu? Care e diferenta dintre psihiatrie si psihologie?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista facultate de psihiatrie.Ci doar de Medicina dar iti alegi specializarea cand trebuie sa faci asta, in PSIHIATRIE.
Iar psihiatria se ocupa cu tratarea oamenilor cu diferite afectiuni, tulburari, boli de ordin psihic.
E una dintre cele mai grele ramuri ale medicinii.
Mai exista si Facultatea de Psihologie din care iesi doar psiholog sau psihoterapeut.Psihologul nu e medic insa psihiatrul e medic sau doctor.Mie mi se par fascinante si psihologia si psihiatria insa sunt foarte grele si necesita multa bataie de cap.Dar daca iti place, urmeaza-ti visul.
Succes.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La psiholog mergi daca vrei sa discuti despre problemele de cuplu, cum nu te intelegi cu copchiloo sau de ce vezi totul intr-o lumina negativa. La psihiatru mergi cind te crezi frigider, cind ai impresia ca toata lumea iti vrea raul, sau cind te speli pe miini de 200 de ori pe zi si tot te simti murdar. Medicina? Nu, e magie.

| MultiCore a răspuns (pentru KodrutZ):

Îmi sună a Jocul lui Ender faza cu mâinile.winking