| Andreea188899 a întrebat:

Sunt clasa a8-a si am o mare dilemă in alegerea profilului. Care e mai bun dintre filologie si matematica-informatica. Vreau sa stiu ce pot urma după si ce ore o sa am la acel profil. Voi ce spuneți?

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Eu sunt a9-a la mate-info si iti recomand profilul asta. Da, dupa o saptamana este destul de obositor, dar materiile si numarul de ore sunt cam aceleasi ca in generala thinking Mie nu mi se pare exagerat de greu, acum depinde de fiecare in parte. La filologie da, e mult mai usor ca la mate-info, cred ca oricui i se pare mai usor sa faca tema la engleza, franceza sau sa invete la istorie decat sa faca la mate, chimie sau sa invete la biologie.Insa, dupa terminarea liceului, cei de la filologie nu au un orizont prea mare cu privirea facultatii. Ei pot sa se duca la drept, unde merg foarte multi si nu prea se merita, limbi straine, litere etc. Evident, daca tu esti la filologie si vrei sa dai la facultatea de matematica poti, dar iti va fi mai greu. La mate-info poti sa te duci absolut oriunde vrei.Cei de la mate-info se pot duce la drept, insa e mai greu ca cei de la filologie sa se duca la informatica.
Deci, parerea mea este ca daca vrei sa muncesti mai mult (NU EXAGERAT, repet, multi exagereaza, este aproape la fel ca in scoala generala) acum ca sa iti fie mai usor pe urma, alege mate-info/stiinte ale naturii(real), iar daca vrei sa " ai viata" pe parcursul liceului, dar mai tarziu este posibil sa nu stii la ce facultate sa dai, du-te la filologie/stiinte sociale (uman)

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| Hemera a răspuns:

Eu iti recomand mate-info, desi sunt la stiinte ale naturii, deoarece de la un profil real ai toate posibilitatile celor care termina filo si inca in plus.
Tu alegi, bafta happy

| MidnightMemoriesMM a răspuns:

Eu vreau sa merg la filologie.Si eu sunt tot a 8-a. La mine la liceu ( sunt clase 5-12) la mate-info e foarte greu, la tine nu stiu cum e. La filologie se fac 4 ore de engleza pe saptamana si 3 de franceza. Si obligatoriu teza si bac la engleza. Daca esti pe bilingv engleza. happy
Daca iti plac limbile straine da la filologie. Nu e foarte solicitanta, dar engleza o sa iti trebuiasca mereu.
Dar daca esti foarte buna la mate, fizica si info, da la mate-info. O meserie in domeniul informaticii e foarte buna. Dar trebuie sa urmezi si facultate pentru asta. Adica nu dai la mate-info ca sa dai la facultate la Litere sau Geografie-Turism. Liceul nu prea conteaza, dar trebuie sa ai note bune.

| AdrianHAHA a răspuns:

Recomand mate-info, deoarece atunci cand vei termina, vei avea foarte multe posibilitati, vei putea alege orice domeniu doresti ( medicina, informatica, turism, drept, orice )
. In schimb de la filologie, te vei putea orienta doar pe ramura asta umana, vei avea niste orizonturi mai restranse.
Este adevarat ca e mai greu la mate-info ca la filologie, dar rezultatele se vor vedea la sfarsit. Acum depinde de ce vrei tu sa faci cand termini.