| Crisstiinaa2 a întrebat:

Hei TPU happy,

sunt in anul 2 de liceu la profilul stiinte ale naturii. desi sunt la acest profil nu ma prea omor cu biologia si chimie dar in schimb ador informatica si mi-as dori foarte mult sa pot urma facultatea de Inginerie a sistemelor, calculatoare şi tehnologia informaţiei: Calculatoare, Tehnologia informaţiei, Ingineria sistemelor multimedia. problema este ca nu sunt foarte sigura pe mine si pe fortele mele (am media 7/8) si ma gandesc sa dau bac-ul din bio.
1. Vreau sa aflu mai multe despre informatica, facultatea de inginerie etc. ..de la invatatul pentru admitere, ce dosare trebuie depuse, CV, medii, pana la studiul propriu-zis din facultate, taxele examenelor etc.
2. Master sau doctorat?
Va multumesc mult! happy :*

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

1. Ehe eu anul asta dau admitere la UTCN la Automatica si Calculatoare dar am terminat mate info, intensiv info. La Cluj examenul consta dintr-un test grila 45 de probleme-3 ore. Media de admitere se calculeaza ca fiind 60% nota la examen, 20% bacu total si 20% bacu la info sau la mate sau la fizica sau tot examenu.

2. "Masterat sau doctorat?" - clar, nici nu se pune problema, amandoua.

| Crisstiinaa2 explică (pentru Zaygon):

Mersi de ajutor! happy:*

| Zaygon a răspuns (pentru Crisstiinaa2):

In doi ani poate te razgandesti.winking

| Crisstiinaa2 explică (pentru Zaygon):

Mai mult ca sigur. happy

| Zaygon a răspuns (pentru Crisstiinaa2):

Te vad eu la medicina, presimt.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Media ta nu te recomanda spre o astfel de facultate, unde merg numai elevi foarte bine pregatiti, proveniti din marile licee de profil.

| Crisstiinaa2 explică (pentru neutrino):

Posibil, insa e primul an de liceu si consider ca m-am descurcat destul de bine la o materie pe care nu am mai facut-o pana acum. stiu ca media de anul asta nu ma prea avantajeaza dar anul viitor ma voi stradui mult mai mult. happy

| Crisstiinaa2 explică:

Nici nu ma gandesc la medicina. nu suport mirosul acela de spital si mi-e groaza de ace.