| madalina689 a întrebat:

Am intrat a 8-a si ma tot gandesc la ce profil sa merg. Prima oara am vrut la invatator-educator, dar e multa bataie de cap, mai ales ca am si putin trac. Apoi am vrut la marina, dar ca fata e greu. M-am gandit si la stiinte sociale, dar am auzit ca se da teza la latina, dar si la biochimie. Ma pricep sa desenez dupa ceva, dar nu stiu daca exista profile pentru asa ceva. Stiu ca e devreme, dar vreau sa stiu pe ce sa ma pun anul asta pe invatat. Funda

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Iti recomand sa te gandesti cu atentie care sunt materiile care iti trezesc cat de putin interesul. In viitor, ma refer mai mult la job si facultate, nu poti merge pe o directie care iti place. O sa te urasti pe tine, o sa iti fie sila si nu vei da randament. Salariu bun poti lua pe ce directie vrei tu, atata timp cat te tii de treaba, inveti, lucrezi etc.
Pentru a fi cadru didactic trebuie sa incerci sa alungi timiditatea, altfel te mananca de vie meseria asta. Munca este enorma. Trebuie sa iti placa materia respectiva foarte mult. Acum nu esti inca la varsta la care sa zici ca nu ai cum. Cu timpul te inveti cum sa te comporti.
La stiinte sociale ar trebui sa mergi daca te pasioneaza istoria, psihologia, economia, geografia. Eu cred ca se da teza la latina si nu e ceva foarte usor, dar pana la urma tine de tine cat inveti.
Filologia e pentru cei care au talent la romana. Mi se pare cea mai mare tampenie sa mergi la acest profil ca sa fugi de matematica(cum face majoritatea) si apoi sa ajungi sa te plangi ca bacul la romana e greu. De aici se merge mai mult pe litere, limbi straine, relatii internationale.
Mate-info e un profil bun dupa parerea mea. Poti lua de la zero materia la mate si fizica si info in liceu. Daca te tii de treaba si iti place, mergi mai departe ca programator sau eventual pe matematica. Se castiga bine, dar trebuie sa muncesti mult. Teza se da la mate, info, romana si alegere bio/ chimie / fizica. Eu am fost la acest profil si sunt incantata de alegere, chiar daca initial aveam dubii.
Profilul de stiinte ale naturii mi se pare potrivit pentru cei ce vor sa mearga pe farmacie, medicina, biochimie etc. Trebuie cunostinte de chimie vaste. Nu mi se pare dificil profilul, insa daca vrei sa dai la medicina de exemplu trebuie munca, tarie de caracter si rabdare avand in vedere cat se studiaza.
Marina e in general cam solicitanta pentru fete, la fel orice tine de domeniul militar. Sunt probe fizice de dat pentru facultate si psihologice. Ai nevoie obligatoriu de un plan B.
Artele sunt...pentru artisti! (cine ar fi crezut? laughing ). Ideea e ca trebuie sa ai talent, altfel nu faci nimic in viata cu acest profil.
Iti urez succes la examene si incearca sa te descoperi pe tine, ce iti place, ce te vezi facand 8 ore pe zi cu zambetul pe buze. Mult noroc! Daca nu esti pe deplin sigura de liceu, nu e neaparat capat de lume. Teoretic, poti alege orice facultate atata vreme cat inveti din timp pentru admitere(din vara dinaintea clasei a 12-a cel tarziu). Mai ai pana atunci.
Succes in noul an scolar!

1 răspuns:
| iSwag a răspuns:

Eu m-am hotarat in ziua in care am completat fisa aia. Mai ai timp, un an e mult.

Daca si la pedagogic e bataie de cap, atunci la mate-info ce e?

Din cate stiu, la stiinte sociale nu se da teza/bac la latina, ci la filologie.