| IlegalSmile a întrebat:

Heiii.`

Deci după 16-26 iulie trebuie să depun dosarul pentru. admitere la liceu. Ce acte trebuie să iau la mine? Si. trebuie să mă duc la notar sau ceva de genul? Vreau explicit. pasii ce trebuie să`i fac :d.

Mersii! :*

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Cele de mai jos sunt valabile la un liceu din Timişoara, dar cred că se aplică la oricare liceu din ţară.

Ai nevoie de 7 lucruri:

1). Dosar plic pentru foi A4 - de la orice librărie;

2). CERERE TIP pentru înscriere - cred că o vei primi de la liceul la care ai fost repartizat(ă); o vei completa în ziua depunerii dosarului;

3). FIŞA MEDICALĂ completă, primită de la şcoala generală pe care ai absolvit-o, atunci când ai fost cu părinţii pentru a completa opţiunile cu specializările. Dacă nu ai fişa medicală, trebuie să mergi de urgenţă la şcoala generală, la secretariat şi să o ceri. Ar fi bine să o verifici, să fie corect completată şi cu toate datele;

4). O ADEVERINŢĂ cu mediile de la evaluarea naţională, cu limbile străine studiate în şcoala generală, ştampilată şi semnată de directoarea/directorul şcolii generale absolvite.

Această adeverinţă este primită de la şcoala generală pe care ai absolvit-o, atunci când ai fost cu părinţii pentru a completa opţiunile cu specializările. Dacă nu ai adeverinţa, trebuie să mergi de urgenţă la şcoala generală, la secretariat şi să o ceri. Ar fi bine să o verifici, să fie corect completată şi cu toate datele;

5). FOAIA MATRICOLĂ, primită de la şcoala generală pe care ai absolvit-o, atunci când ai fost cu părinţii pentru a completa opţiunile cu specializările. Dacă nu ai foaia matricolă, trebuie să mergi de urgenţă la şcoala generală, la secretariat şi să o ceri. Ar fi bine să o verifici, să fie corect completată şi cu toate datele (eu am găsit data de naştere incorectă);

6). COPIE LEGALIZATĂ după certificatul de naştere - se face la orice notariat. Trebuie să mergi cu cel puţin unul dintre părinţi (care trebuie să aibă actele la el/ea);

7). COPIE LEGALIZATĂ după cartea de identitate (dacă o ai, adică dacă ai mai mult de 14 ani împliniţi) - se face la orice notariat. Trebuie să mergi cu cel puţin unul dintre părinţi (care trebuie să aibă actele la el/ea);

La depunerea dosarului, trebuie să mergi cu cel puţin unul dintre părinţi.

ATENŢIE MARE! Dacă nu depui dosarul la liceul la care ai fost repartizat(ă) până în 26 iulie 2012, vei pierde dreptul de a te înscrie/locul la liceu şi vei ajunge pe lista celor care nu au fost repartizaţi, adică pe lista celor care vor fi repartizaţi la a doua rundă, sau poate chiar la a treia rundă.

Ştiu toate astea din proprie experienţă, pentru că şi eu am un băiat absolvent al clasei a opta, de mâine (luni, 16 iulie 2012) ne pregătim de depunerea dosarului.

Sper să îţi fi fost de folos. Mult succes!