| KdyL a întrebat:

Helllp! Anul acesta trebuia sa trec a 10 dar am ramas repetent. deci acum voi intra tot a 9a. ma pot inscrie la liceu dupa 1 septembrie si vreau sa intreb intru la liceu tot cu media de admitere? a fost 7.22 si la liceu la care vreau sa intru acum ultima medie de pe profilul pe care il vreau este 6.54. si sunt 28 de locuri care sunt ocupate. eu am vreo sansa sa intru? va rog ajutati-ma puppy dog eyes crying(

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa te inscrie, conform ordinului MEN nr. 4925/2005, citez:
"ART.68.(1) Elevii declaraţi
repetenţi e pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ sau la alta, în limita efectivului de 30 de elevi/clasă. În situaţia în care formaţiunile de studiu sunt constituite la limita maximă prevăzută de lege şi şcolarizarea nu se poate realiza cu respectarea limitei de 30 de elevi/ clasă, efectivul maxim poate fi depăşit cu 1-2 elevi/clasă.
  (2) Pentru elevii din învăţământul liceal, profesional (şcoala de arte şi meserii şi anul de completare) şi din învăţământul postliceal, declaraţi
repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată, de regulă în limita efectivului de 30 de elevi/clasă. Excepţiile de la regulă se analizează şi se aprobă, în situaţii speciale, de către inspectoratele şcolare."

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Du-te si intereseaza-te personal, noi de unde sa stim? cel mai corect te interesezi la liceul in cauza.