| DiaDiamant1 a întrebat:

Hello, stie cineva daca este obligatorie evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se întâmplă absolut nimic dacă absentezi. Trebuie să aduci scutire medicală.
Dar, ce motiv ai să nu te prezinți? Nu va fi dificil, va fi chiar ușor, e vorba doar de înțelegerea textului. Nu se dau exerciții de gramatică.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la probele de BAC happy

Dacă NU te prezinţi la una din probele de la "competenţe", atunci se consideră că NU ai promovat examenul de BAC ( din această sesiune )!

"Art.70 - (1) Dupa încheierea probelor din cadrul examenului de bacalaureat si dupa evaluarea si notarea tuturor lucrarilor scrise, se comunica rezultatele finale pentru toti candidatii.
(3) Nu se calculeaza media generala de bacalaureat pentru candidatii care nu au promovat una sau mai multe probe, care nu s-au prezentat la toate probele sau care au fost eliminati de la o proba.
(4) Examenul de bacalaureat se considera promovat de catre absolventii de liceu care îndeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) au sustinut probele de evaluare a competentelor prevazute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au sustinut toate probele scrise prevazute în prezenta metodologie la Art.41, alin. (1) lit. E. si au obtinut cel putin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obtinut cel putin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1) lit. E.
(5) Candidatul care, la una din probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale refuza sa raspunda sau sa rezolve subiectele propuse se considera ca nu a sustinut proba respectiva." - SURSA = Metodologia de BAC/Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat, de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| DiaDiamant1 explică:

Motivul este următorul, luni trebuie sa plec in Germania sa imi rezolv niste probleme cu o banca, si nu stiu exact cat va dura si cat trebuie sa stau pe acolo.

| bursuc001 a răspuns (pentru DiaDiamant1):

Este OBLIGATORIE reprogramarea datei la care se va susţine proba de evaluare a competenţei lingvistice ( în prezenta sesiune de BAC )!
Reprogramare care se va face în baza unei Cereri adresate Comisiei de examinare din Centrul respectivwinking

În cazul în care NU depui o astfel de Cerere ( sau nu este aprobată ) şi tu nu te prezinţi, atunci NU promovezi BAC-ul în această sesiune sad