| tzze a întrebat:

Hey, am si eu o intrebare cu privire la competentele la limba engleza de saptamana viitoare. Mai exact, la wrighting, ce ar putea sa pice? Am inteles ca ar putea pica la prima parte o scrisoare catre un prieten prin corespondenta si la partea a doua un text argumentativ, insa asta nu e structura fixa a probei. As vrea si eu sa stiu ce altceva ar mai putea pica? Si daca ati avea si modele pentru fiecare as fi recunoscatoarebig grin Multumesc frumos anticipat!

34 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa inveti mai mult.Asta mi-a dovedit`o "wrighting"

| tzze explică (pentru Idc12345):

Acelasi sfat il am si eu pentru tine, nu de alta, dar macar daca dai "lectii" asigura-te ca si tu scrii corect. Din cate mi-aduc aminte "dovedit-o" se scrie cu cratima si nu cu apostrof.winking

| Idc12345 a răspuns:

LoL! Asta nu e o greseala gramaticala.Cuvintele care se despart numai la scoala esti obligat sa le scrii cu cratima.Si conteaza ca am despartit deoarece pe calculator oamenii despart prin:cratima(_), apostrof(`), punct(.).Si daca te intrebi de ce am scris parantzele, le-am scris din motivul prostiei unora, care nu inteleg nici limba romana! Doua puncte paralele cratima steluta

| tzze explică (pentru Idc12345):

Intr-adevar, nu e o greseala gramaticala, scuzele mele. Este o greseala de ortografie.

| Idc12345 a răspuns:

Nu,nu este nici greseala de ortografie pentru ca numai formal scrii cu "_". Informal, pe calculator cratima se desparte cu ce vrei tuwinking

| tzze explică (pentru Idc12345):

Pai hai sa scriem cu totii gresit romaneste, dar sa ne dam mari smecheri sa corectam in limba engleza. Ca ce conteaza sa mai stii sa scrii corect in limba ta natala, important e sa te bagi in seama aiurea si sa "corectezi" pe unu si pe altul.

| Idc12345 a răspuns:

Draga mea, aia nu e o greseala.Si eu nu sunt ata de prost ca altii, sa ma duc la examen peste o saptamana si sa scriu la writing(prezentul continuu-poate te ajuta sa iei un 3 ca tu nici punctul din oficiu nu-l iei )wrighting

| Idc12345 a răspuns:

Atat*

| tzze explică (pentru Idc12345):

In primul rand, nu-mi vorbi tu mie cu "draga", ca nu ne tragem de sireturi. In al doilea rand, cand mai atragi atentia cuiva, asigura-te ca tu esti perfect. In plus, competente nu prea conteaza. Nota probelor scrise conteaza, iar greseli precum "dovedit-o" scris cu apostrof se taxeaza.

| Idc12345 a răspuns:

Draga este o formalitate ca sa nu te injur.Si uite ca vreau sa ne tragem de sireturi mai nebuno(ca sa nu iti mai zic draga).Si zica ca e importanta proba scrisa dar tu daca scrii wrighting, cat vrei sa ai la scris?

| tzze explică (pentru Idc12345):

Vezi ca si cu punctuatia stai cam prost. Nu e problema ta cat iau eu la probele scrise.

| Idc12345 a răspuns:

Bravo mie! Macar sunt bun la engleza fata de altii iar la romana nu stau 1 h(ora pentru cei mai slabi)sa scriu 3 cuvinte.Iar aceea nu e punctuatie, e ortografie!

| tzze explică (pentru Idc12345):

Ai dreptate, cu cel mai bun calificativ la engleza si cu nota sub minimul de trecere la romana, sigur o sa promovezi examenul de bacalaureat!

| Idc12345 a răspuns:

Eu nu sunt clasa a12a ca altii care fac asemenea greseli gramaticale la engleza ci sunt a6a.Si daca as fi a12a asa lasa capul in pamant si as tacea pentru cu nu mi-as permite sa fac asemenea greseli.Si dupa cum vezi, mai uit cate o litera deoarece scriu foarte repede avand si altceva ce face.Iar treaba cu apostroful, m`am obisnuit sa scriu asa pe pc deoarece scriu mai repede.In schimb, tu nu ai scuze pentru wrightingwinking

| tzze explică (pentru Idc12345):

Zi "zau" cu limba scoasa.

| Idc12345 a răspuns:

Aici nu suntem in satra, de unde provi tu.Asa ca te rog, foloseste un limaj decent, tiganco

| tzze explică (pentru Idc12345):

Limbajul folosit de mine este la fel ca cel folosit de tine, unul extrem de colocvial, sau dintr-o data "nu ne mai tragem de sireturi"?!

| Idc12345 a răspuns:

Limbaj*

| Idc12345 a răspuns:

Eu,deocamdata,nu m`am tras cu nimeni de sireturi; dar dca vrei saunt dispus, bocioo

| Idc12345 a răspuns:

Haii gurita si joc de glezne!

| tzze explică (pentru Idc12345):

Vad ca si cu memoria stai prost, in acest caz esti invitatul meu sa recitesti discutia. Si inca ceva, vad ca iti cam place sa fii bagat in seama de persoane mai mari decat tine, caci sunt sigura ca in viata reala n-ai scoate doua cuvinte intr-o astfel de discutie, baietel.

| Idc12345 a răspuns:

Dar tu unde te crezi, in lumea viselor? Trezeste-te!

| tzze explică (pentru Idc12345):

Mediul virtual iti spune ceva? Sau tu ai senzatia ca discutia asta are loc fata-n fata? Nu de alta, dar asa multi copilasi aveti tupeu nesimtit in voi in spatele calculatorului, sunteti tari atunci cand tastati, si face-to-face nu aveti nimic de obiectat.

| Idc12345 a răspuns:

Da,mediul virtual imi spune ceva ceea ce este tot real, Este tot viata reala, nu cred ca vorbesti intr-o viata imaginara. Puteai sa spui fata in fata, dar vad ca cititul nu-l prea frecventezi ca stii la cuvinte...Anyway,mai bine du.te sa inveti engleza, romana, sa mai citesti si tu asa putin si sa iti imbunatatesti vocabularul tau stradal

| tzze explică (pentru Idc12345):

Nu stiu de ce, dar se pare ca monologul tau interior trebuie evidentiat si prin rasfrangeri exterioare, astfel incat ai inceput sa imi scrii mie sfaturile pe care doresti sa le urmezi, te auto-critici. Atunci iti doresc multa bafta! Urmeaza-ti sfaturile!

| Idc12345 a răspuns:

Doamnee ce fetita nebuna! Analfaneto, eu ma duc la premiere(locul unde tu nu ai fost niciodata)Sa nu mai comentezi cat nu sunt pentru ca stii ce se intampla! La revedere!

| tzze explică (pentru Idc12345):

Nici nu iti imaginezi ce frica mi s-a facut. O sa ma blochezi ca utilizator sau ce o sa faci? laughing

| Phantasmagoria a răspuns:

Se scrie writing.
Pot pica mai multe lucruri. Ori iti da un inceput de compunere, iar tu trebuie sa continui, ori o scrisoare (formal /
informal letter), ori text argumentativ, spre exemplu, sa argumentezi ca scoala te ajuta sau nu in viata, ori ca legumele si fructele sunt sanatoase.
Am facut o gramada de writinguri in clasa a 8-a, si ma gandesc ca te pregatesti pentru examenul de admitere in clasa a 9-a.thinking Dar daca e asa, nu stiu de ce te gandesti la writing, eu am dat examenul numai din gramatica si vocabular, fara writing sau reading.

| tzze explică (pentru Phantasmagoria):

Nu fac referire la examenele biling, ci la competentele din sesiunea de bacalaureat. Stiu si eu structura de la examenul bilingv, dar cel de la bacalaureat este cel care imi pune semne de intrebare.

| tzze explică (pentru tzze):

Bilingv *

| Phantasmagoria a răspuns (pentru tzze):

Scuza-ma, nu stiam in ce clasa esti, dar m-am orientat dupa,, wrighting" si m-am gandit ca e imposibil sa fii in clasa a 12-a.

| tzze explică (pentru Phantasmagoria):

E imposibil sa ii mai scape omului mana?! Hmm, asa e. Dupa o varsta, cand incepi sa ai nenumarate griji esti foarte odihnit si nu exista nici o sansa sa iti scape mana aiurea pe tastatura.

| Phantasmagoria a răspuns (pentru tzze):

E ok, toti gresim laughing inteleg.

| dragos9234 a răspuns:

Ce vrea sa insemna wrighting?
Wrighting nu este un cuvant in limba engleza