| alexf88 a întrebat:

Hey, am si eu o problema. Maine dau test la chimie din izotopi, dar la ora a fost gălăgie si eu nu am inteles lectia, eu suntin cls7. Va rog sa- mi explicati ce sun aceeia. Funda!!!

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Izotopul e o subclasa de atomi. Mai pe intelesul tau, "un fel de" atom. Pe scurt, izotopul e atomul cu un numar atomic diferit de numarul de masa.

Numarul atomic (Z) e egal cu numarul protonilor din nucleul atomului.

Numarul de masa (A) e suma dintre numarul protonilor si numarul neutronilor din nucleu.