| Annabelle a întrebat:

Hey,as vrea sa invat una dintre limbile "grele" CHINEZA sau JAPONEZA.
Dar...nu stiu care...imi puteti spune care e mai usoara? care e mai frumoasa? care are cultura mai frumoasa?
Stiu.stiu..amandoua sunt frumoase in felul lor,dar vreau multe multe multe raspunsuri, propuneri,
HAIDETI! BAGATI!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea e timp pierdut daca nu te vei muta acolo, mai bine ai invata o limba europeana

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai simplu e sa infiezi un copil mic de chinez si unul de japonez si dupa 1-2 cand ei incep sa vorbeasca inveti de la ei.

| Kyılε a răspuns:

Salut, AnnBlood.
Din punct de vedere cultural, China este țara care, în comparație cu Japonia, este superioară.
Chineza, în opinia mea, este un pic mai dificilă decât japoneza, deoarece diferă mult accentul, care poate influența o limbă. Din punct de vedere gramatical, chineza, însă, ar putea să fie mai ușoară decât japoneza, pentru că există 2 tipuri, în ceea ce privește gramatica limbii chineze: chineză simplificată și chineză tradițională. După părerea mea, ambele limbi au și o parte ușoară, și o parte grea, așa că, eu le-aș concluziona într-un echilibru constant. Rămâne la alegerea ta care limbă să decizi să înveți.
Numai bine!