| moriicica a întrebat:

Hey. Daca vreau sa dau la filologie ce materii imi trebuie si ce meserie pot practica (vreau multe meseerii ca e: ) si cam cu ce medie se poate intra? dar la socio? As vrea sa imi raspundeti mai amanuntit ca sa inteleg ceva am sa va dau fundita. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de liceu cu ce medie se intra! Se poate intra si cu 3, 2 dar si cu 9, 8!

| Elsker a răspuns:

La filologie iti trebuie limbiile straine( depinde de fiecare liceu pe ce se axeaaza mai mult, dar in general engleza si franceza), multa romana, istorie, geografie. Dai teza la limba romana, la o limba straina, latina si istorie sau geografie. La stiinte sociale se pune accentul pe istorie si faci matematica pana in clasa a XII-a si latina doar pana in cala aX-a( la filologie faci matematica doar pana in clasa aX-a). Urmand cele doua profiluri poti urma facultatile: Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Administraţie publică, Istoria şi teoria artei, Drept, Litere, Limbi straine s.a. Media de admitere difera in functie de liceul ales.