| AlupeiLarisaAndreeaDF a întrebat:

Hey! Doamna mea profesoara de matematica a spus la sfarsitul anului scolar ca, avand in vedere ca clasa mea este una slaba la invatatura si am intram in clasa aVIIIa, ar fi de acord ca inainte de scoala sa faca niste ore suplimentare cu doritorii, ca un fel de recapitulare.Ne-a spus sa o sunam pe la intai septembrie si sa hotaram mai bine. Intrebarea mea este : cum as putea formula la telefon, astfel incat sa creez o impresie buna, sa nu ii fac o obligatie din asta? Daca spun " la sfarsitul anului ne-ati spus ca ati putea sa faceti niaste ore cu noi, mai sunteti de acord", mi se pare ca o "oblig" sa faca. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

O simpla intrebare la telefon nu inseamna o obligatie, dar este bine sa intrebi si conditiile in care se fac aceste ore de recapitulare : aici ma refer in primul rand la conditiile financiare. Personal nu cred ca veti face mare branza in numai doua saptamani, dar, pentru o impresie buna, merita sa mergi.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nu incerca sa o suni. Crezi ca n-are altceva mai bun de facut decat sa-si piarda timpu' pe degeaba. Poate s-a referit ca face meditatii contra-cost.

| AlupeiLarisaAndreeaDF explică (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Chiard daca nu a specificat nimic de bani, mi se pare normal sa fie contra-cost.

| VasiDobie a răspuns:

Daca profesoara v-a spus asta inseamna ca si ea isi doreste sa te ajute deci n-ai cum sa faci o obligatie din asta

| quantshop a răspuns:

Buna ziua.
Sunteti Doamna profesoara...(si-i rostesti numele)?

Numele meu este... (si-ti spui numele complet), sunt eleva dumneavoastra din clasa a VIII-a (si spui litera clasei).
Imi puteti acorda, va rog, cateva minute?

Sa presupunem ca dumneaei iti va raspunde afirmativ.

Atunci intri in miezul discutiei:

La sfarsitul clasei a VII-a, daca am inteles eu bine, ne-ati spus ca e posibil sa facem cateva ore de recapitulare inaintea inceperii scolii. Mai este de actualitate propunerea dvs?

Daca raspunde da, atunci intrebi: Ati putea sa-mi spuneti in ce zi, la ce ora si in locatie este prima lectie?

Discutia continua cu informatiile punctuale.

"Va multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze daca v-am deranjat. " va fi formula ta de incheiere (si fireste Buna ziua).

Si nu inchizi tu telefonul prima. Astepti pana auzi tonul.

Sper ca ti-am fost de folos! happy