| genifar45 a întrebat:

Hey! Îmi puteți explica cum sta treaba cu egalarile la chimie...mă cam încurc în ele :/ ex : 2H2+O2=2H20

Răspuns Câştigător
| daniela1311 a răspuns:

Nr de atomi care intra in reactie trebuie mereu sa fie egal cu nr de atomi care ies din reactie, pentru exemplul tau

H2 +O2---> H2O
intra in reactie 2 atomi de H si 2 de O
Respectiv tu trebuie sa pui un 2 in fata la apa caa nr de atomi de oxigen care ies sa fie egal cu nr de atoni care a intrat in reatie, dar atunci ti se modifica nr de atomi de hidrogen, respectiv iti maai trebuie inca un 2 in față la H ca reactia sa fie egalata... oare ai înțeles? Eu sper sa iti fie de ajutor spor

1 răspuns: