| Daria0507 a întrebat:

Hey! Imi puteti da, va rog, un site de pe care pot citi povestea "Privighetoarea si trandafirul" de Oscar Wilde? Multumesc anticipat. Funda!

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Levelstar a răspuns:

Http://totusipovestile.blogspot.ro/......wilde.html sau toate si intreaga Oscar Wilde
Privighetoarea și trandafirul
" Ea a spus că ea va dansa cu mine, dacă am adus trandafiri ei roșie, strigă tânărul student, " dar în toată grădina mea nu există nici un trandafir roșu. "

     Din cuibul ei în copac lunca - stejarNightingale l-am auzit, și s-a uitat afară prin frunze, și a întrebat.

     " Nu trandafir roșu în toată grădina mea! " strigă el, și ochii frumoși plini de lacrimi. " Ah, de ce nu depinde fericirea lucrurile mici! Am citit toate că înțelepții au scris, iar toate secretele de filozofie sunt ale mele, dar din lipsă de un trandafir rosu este viața mea a făcut mizerabil. "

     " Aici, la ultimul este un adevărat iubitor ", a spus Nightingale. " Noapte de noapte -am cântat de el, deși eu nu-L cunoșteam noapte de noapte -am spus povestea lui de stele, iar acum îl văd. Părul lui este întunecată ca zambile, flori, și buzele roșii ca trandafirul de dorința lui, dar pasiunea a făcut dantelă lui ca Ivory palid, iar durerea a pus sigiliul pe frunte ".

     "Prince oferă o minge de noapte pentru a - mâine, murmură tânărul student, " și dragostea mea va fi a companiei. Dacă i-am adus un trandafir rosu ea va dansa cu mine pana in zori. Dacă i-am adus un trandafir roșu, voi o țin în brațe, iar ea se va înclina capul pe umărul meu, și mâna ei vor fi împreunate în mină. Dar nu există nici un trandafir roșu în grădina mea, așa că voi sta singur, iar ea ma va trece prin. Ea va avea nici o atenție la mine, și inima mea se va rupe. "

     " Aici, într-adevăr este adevărat iubitor ", a spus Nightingale. " Ceea ce am cânta el suferă : ceea ce este bucurie pentru mine, să -l este durerea. Desigur, Dragostea este un lucru minunat. Acesta este mai prețios decât smaralde, și mai drag decât Opalul fine. Perle și rodii nu se poate cumpara, nici nu este stabilită în- loc pe piață. nu pot fi achiziționate de la negustori, " sau poate fi cântărit în balanța de aur. "

< 2 >
     " Muzicienii vor sta în galeria lor ", a spus tânărul student, " și să se joace pe instrumente de coarde, și dragostea mea va dansa pe sunetul de harpă și vioară. Ea va dansa atât de ușor încât picioarele ei nu se va atinge podeaua, iar curtenii în rochii lor homosexuali vor ei jurul mulțimii. Dar cu mine nu va dansa, pentru că eu nu trandafir rosu pentru a -i da, " și el se aruncă în jos pe iarbă, și îngropat fața în mâini, și a plâns.

     " De ce plângi? " a cerut un pic Lizard verde, ca el a fugit pe lângă el cu coada în aer.

     " De ce, într-adevăr? " a declarat un fluture, care a fost fluturând de după o rază de soare.

     " De ce, într-adevăr? " șoptit un Daisy aproapelui său, într- o voce moale, slab.

     " El se plânge de un trandafir roșu, " a spus Nightingale.

     " Pentru un trandafir rosu! " au strigat, " cât de ridicol! " și Lizard mic, care a fost un fel de cinic, râs pur și simplu.

     Dar Nightingale înțeles secretul de durereStudent, și a stat tăcut în - stejar, și a crezut despre misterul iubirii.

     Dintr-o data ea a răspândit aripile maro pentru zbor, și a crescut în aer. Ea a trecut prin crâng ca o umbră, și ca o umbră a trecut peste grădină.

     În centrul de iarbă - complot stătea un frumos trandafir, iar atunci când a văzut-o, ea a zburat pe la ea, și a aprins pe un spray.

     " Dă-mi un trandafir roșu ", a strigat ea, " și vă voi cânta cântecul dulce mea. "

     Dar Tree clătină din cap.

     " Trandafiri mele sunt albe, " a răspuns, " la fel de alb ca spuma de mare, și mai alb decât zăpada pe munte. Dar du-te la fratele meu, care crește în jurul vechiul Soare - dial, și poate că vă va da ceea ce vrei. "

< 3 >
     Deci, Nightingale a zburat pe la trandafir, care a fost în creștere în jurul vechiul Soare - dial.

     " Dă-mi un trandafir roșu ", a strigat ea, " și vă voi cânta cântecul dulce mea. "

     Dar Tree clătină din cap.

     " Trandafirii mei sunt de culoare galbenă, " a răspuns, " galben ca parul a mermaiden care stă pe un tron chihlimbar, și galbenă decât narcisa care infloreste in lunca înainte de tuns vine cu coasa. Dar du-te la fratele meu, care crește sub fereastraStudent, și, probabil, el vă va da ceea ce vrei. "

     Deci, Nightingale a zburat pe la trandafir, care a fost în creștere sub fereastraStudent.

     " Dă-mi un trandafir roșu ", a strigat ea, " și vă voi cânta cântecul dulce mea. "

     Dar Tree clătină din cap.

     " Trandafirii sunt roșii, " a răspuns, " roșie ca picioarele de porumbel, și mai roșie decât cele mai mari fani de corali care val și val în ocean - cavernă. Dar iarna a refrigerate venele mele, șiîngheț a strivit amicii mei, iar furtuna a rupt ramurile mele, iar eu nu trebuie să aibă trandafiri la tot acest an. "

     " Un trandafir rosu este tot ce vreau, " a strigatNightingale, " doar un singur trandafir rosu! Nu există nici o cale prin care pot să-l aduc? "

     " Există o cale, " a răspunscopac, " dar este atât de teribil, care nu îndrăznesc să -l spun pentru tine. "

     " Spune -mi ", a spus Nightingale, " Nu îmi este frică. "

     " Dacă vrei un trandafir roșu, " a declarat copac, " trebuie să -l construiască de muzica de lumina lunii, și pata cu propriul heart's - sânge. Trebuie să cânte la mine cu piept de un spin. Toată noaptea, trebuie să cânte pentru mine, șighimpe trebuie să străpungă inima ta, și viața ta - sânge trebuie să curgă în venele mele, și să devină a mea. "

< 4 >
     " Moartea este un preț mare de a plăti pentru un trandafir roșu, strigăNightingale, " și viața este foarte drag la toate. Este plăcut să stai în lemn verde, si sa ma uit la soare în carul lui de aur, și Luna în carul ei de perle. Dulce este mirosul de păducel, și dulce sunt clopotei care se ascund în vale, și Heather, care suflă pe deal. Cu toate acestea, Dragostea este mai mult decât viața, iar ceea ce este în inima de o pasăre, comparativ cu inima unui om? "

     Deci, ea a răspândit aripile maro pentru zbor, și a crescut în aer. Ea a cuprins peste grădină ca o umbră, și ca o umbră a trecut prin crâng.

     Tânărul student a fost încă culcat pe iarbă, în cazul în care ea a lăsat, iar lacrimile nu au fost încă uscat în ochii lui frumoși.

     " Fii fericit, " a strigatNightingale ", să fie fericit, vei avea roșu ta trandafir. Voi construi de muzica de lumina lunii, si pata -l cu propria mea heart's - sânge. Tot ce -ți cer în schimb este că va fi un adevărat amant, pentru Dragostea este mai înțelept decât Filosofie, deși ea este înțelept, și mai puternic decât puterea, deși el este puternic. Flacără de culoare sunt aripile sale, și colorată ca flacăra este trupul său. Buzele lui sunt dulci ca mierea, iar respirația lui este ca tămâie. "

     Student ridică privirea de pe iarbă, și a ascultat, dar el nu a putut înțelege ce Nightingale a spus să-l, pentru că știa doar lucrurile care sunt scrise în cărți.

     Darstejarul înțeles, și a simțit trist, pentru că el a fost foarte mândru de Nightingale mic care a construit cuibul în ramurile lui.

     " Cântă -mi un cântec trecut, șopti el, " mă voi simți foarte singur atunci când sunteți plecat. "

     Deci, Nightingale cântat la stejarul, iar vocea ei era ca clocot apa dintr-un vas de argint.

< 5 >
     Când a terminat cântecul eiStudent luat buza, și a scos un carnet și un creion de plumb de buzunar.

     " Ea are formă, ", a spus el, ca el a plecat prin crâng - " care nu poate fi negat la ei, dar a fost ea simte? Mă tem că nu. De fapt, ea este la fel ca majoritatea artistilor, ea este tot de stil, fără nici o sinceritate. Ea nu se va sacrifica pentru alții. Ea crede doar de muzică, și toată lumea știe că artele sunt egoist. Totuși, trebuie să recunoaștem că ea are unele note frumoase în vocea ei. Ce păcat este că ei nu înseamnă nimic, sau face orice bun practic. " Și a intrat în camera lui, și să stabilească pe mica lui paleti - pat, și a început să se gândească de dragostea lui, și, după un timp, a adormit.

     Și când Luna strălucea din ceruriNightingale a zburat la Rose - copac, și a stabilit piept de ei împotriva spini. Toată noaptea a cântat cu piept de ei împotriva spini, iar Luna cristal rece aplecat și ascultat. Toată noaptea ea a cântat, și spin a mers mai adânc și mai adânc în piept, și o viață - sânge atenuat de ea.

     Ea a cântat în primul rând denaștere a iubirii în inima unui băiat și o fată. Și de pulverizare cel mai de sus al trandafir înflorit acolo un trandafir minunat, petale următoarele petale, ca melodia a urmat cântec. Yale a fost, la început, ca și ceața care atârnă peste râul - palid ca picioarele de dimineață, și argint ca aripile zorilor. Ca umbra de un trandafir într-o oglindă de argint, ca umbra de un trandafir într- o apă - bazin, astfel încât a fost trandafirul care a înflorit pe spray cel mai de sus a copac.

     Dar Copacul strigat la Nightingale să apăsați mai aproape deghimpe. " Apăsați pe aproape, mic Nightingale, " a strigat Tree, " sau a doua zi va veni înainte ca Rose este terminat. "

     Deci, Nightingale presat mai aproape despini, și mai tare și mai tare a crescut cântecul ei, pentru ea a cântat de la nașterea pasiune în sufletul unui om și o servitoare.

< 6 >
     Și o culoare delicata de roz a intrat în frunze de trandafir, cum ar fi culoare, în fața mirelui atunci când sărută buzele mireasa. Darghimpe nu a ajuns încă inima ei, astfel că inimalui Rose a ramas alb, pentru doar o privighetoare de heart's - sange pot roșu inima unui trandafir.

     Si copacul a strigat la Nightingale să apăsați mai aproape deghimpe. " Apăsați pe aproape, mic Nightingale, " a strigat Tree, " sau a doua zi va veni înainte ca Rose este terminat. "

     Deci, Nightingale presat mai aproape despini, și spin atins inima ei, și un fior aprig de durere împușcat prin ea. Amar, amar a fost durerea, și mai salbatic a crescut cântecul ei, pentru ea a cântat de dragoste care este perfectat cu Moartea, de dragoste care nu moare în mormânt.

     Și trandafirul minunat a devenit roșu, cum ar fi trandafirul de pe cer de est. Crimson a fost brâul de petale, și Crimson ca un rubin a fost inima.

     Dar voceaNightingale a crescut mai slab, și ei mici aripi a început să bată, și un film a venit peste ochii ei. Mai slab și mai slab a crescut cântecul ei, și ea a simțit ceva sufocare ei în gât.

     Apoi, ea a dat o ultima explozie de muzică. Luna alb auzit-o, și ea a uitat de zori, și zăbovea pe la cer. Trandafir roșu auzit-o, și ea tremura peste tot cu extaz, și a deschis petalele la aerul dimineții rece. Echo a dus-o peșteră ei purpuriu pe dealuri, și s-a trezit păstorii de dormit din visele lor. Ea plutea prin trestii de râu, și au efectuat mesajul său la mare.

     " Uite, uite! " strigă Tree, " trandafirul este terminat acum, " dar Nightingale a făcut nici un răspuns, pentru că era mort în iarba înaltă, cu ghimpe în inima ei.

     Și la prânzStudent deschis fereastra și privi afară.

< 7 >
     " De ce, ce o bucată minunată de noroc! a strigat el, " aici este un trandafir rosu! Nu am vazut niciodata nici un trandafir ca ea în toată viața mea. Este atât de frumos că eu sunt sigur că are un nume lung latin, " și el se aplecă și -l smulse.

     Apoi a pus pe pălăria, și a alergat până la casa profesorului cu trandafir în mână.

     Fiica profesorului stătea în ușa de lichidare de mătase albastru pe un tambur, și câinele ei mic a fost culcat la picioarele ei.

     " Ai spus că vei dansa cu mine, dacă ți-am adus un trandafir roșu, strigăStudent. Aici este reddest Rose în toată lumea. Veți purta în noaptea următoare inima ta, si cum am dansa împreună vă va spune cum te iubesc. "

     Dar fata se încruntă.

     " Mi-e teamă că nu va merge cu rochia mea, " a răspuns ea, " și, în plus, nepotul lui Chamberlain mi-a trimis niste adevarate bijuterii, și toată lumea știe că bijuteriile costa mult mai mult decât flori. "

     " Ei bine, pe cuvântul meu, sunteți foarte nerecunoscător ", a spus Student furios, și el a aruncat un trandafir în stradă, unde a căzut în șanț, și un coș de roți a fost peste el.

     " Nerecunoscător! " a spus fata. " Eu vă spun ce, esti foarte nepoliticos, și, la urma urmei, cine ești tu? Doar un student. De aceea, nu cred că tu ai luat chiar și catarame de argint la pantofi ca nepotul lui Chamberlain are, " iar ea s-a ridicat de pe scaun și a intrat în casă.

     " Ce lucru prostesc Dragostea este, " a spus Student ca a plecat mai departe. " Nu e pe jumătate la fel de util ca Logic, pentru că nu dovedește nimic, și este întotdeauna spune unul dintre lucrurile care nu se va întâmpla, și de a face un creadă lucruri care nu sunt adevărate. De fapt, aceasta este destul de nepractic, și, ca și în această vârstă să fie practic este tot ceea ce trebuie să mă duc înapoi la Filosofie și studiul metafizica. "

< 8 >
     Deci, el sa întors în camera lui și a scos -o mare carte praf, și a început să citească.

de sus

| ღβأβأ a răspuns:

Http://totusipovestile.blogspot.ro/......wilde.html
Sper ca te-am ajutat...
Funda?