| cosmina92 a întrebat:

Hey oameni frumosi ^_^
Din toamna pot spune cu mandrie sau nu ca sunt clasa a 11-a. Stiti voi e timpul sa ma gandesc ce vreau sa fac cu viitorul meu... Pentru inceput va voi spune ce imi place sa fac, sper sa ajute puppy dog eyes well, imi place sa scriu, scriu de 2 ani si de cateva luni mi-am facut si un blog, m-am gandit ca trebuie sa pornesti de jos pentru a ajunge undeva mai sus, asa ca am considerat ca e bine sa imi fac un blog. Recent am inceput sa editez in Ps, diverse filmulete si sa fac cate un site in html, am o oarecare dragoste pentru acest domeniu, dar nu sunt buna la matematica, eu fiind la un profil de stiinte sociale. Am o pasiune pentru psihologie, dar sincera sa fiu nu as urma o facultate in domeniu, in primul rand nu ma pot vedea psiholog, am avut ocazia sa intalnesc destul de multi la viata mea si sincera sa fiu nu imi place felul lor de a fi, sper ca nu am jignit pe nimeni, doar ca nu stiu am senzatia ca ei sunt cei care au nevoie de un psiholog si nu sunt singura care a spus asta, nu stiu, repet nu e ceva general, poate am avut eu ghinionul de a intalni doar astfel de persoane laughing, iar in al doilea rand nu as face fata sa ascult zilnic mii de probleme si cand cred ca m-am rupt de toate sa ajung acasa unde sa trebuiasca sa fiu iar oarecum un psiholog... In cele din urma m-am gandit la facultatea de comunicare si relatii publice, in viitor dorindu-mi sa prestez meseria de copywriter, e perfecta! Imi place sa scriu, e nevoie si de psihologie, munca mea va fi vazuta de o masa larga de oameni, dar nu vor stii ca eu sunt autorul, ceea ce imi place, nu voi fi nevoita sa lucrez cu alti oameni, adica voi fi dar intr-o masura mai mica, iar munca mea va putea fi realizata oriunde, oriunde as putea fi lovita de inspiratie, pe strada, in parc pe o banca, etc laughing nu voi depinde de ceva fix, un birou si un numar exact de ore, acum vin dezavantajele, trebuie sa termin spotul publicitar la timp, ceea ce e normal, voi fi nevoita sa ma mut intr-un oras mai mare pentru a-mi gasi de lucru. Daaar, aici apar adultii, toti gramada care imi spun ca voi termina facultatea asta si va fi deageaba, ca nu imi voi gasi de lucru. Insa eu am mers mereu pe principiul, valabil in mintea mea chiar si pentru tara asta, Romania ca daca esti bun in ceea ce faci, vei fi angajat, dar cica nu-i asa. Si acum nu vreau sa fiu ipocrita, proastuta, sa termin o facultate si sa fiu vanzatoare, ca asta chiar nu-mi place laughing Deci care ii parerea voastra, spre ce facultate credeti ca ar trebui sa ma indrept? Si daca va intrebati de ce vreau sa ma gandesc de acum la facultatea pe care vreau sa o fac, ei bine vreau sa fac ceva ce imi place cat de cat, sa pot sa castig bani din asta macar sa ma intretin pe mine, nu vreau sa depind prea multi de altii si vreau sa "lucrez" in domeniu in timpul liber. Adica, daca ma hotarasc sa merg spre info, comunciare si relatii publice, sau orice alta facultate ei bine vreau sa lucrez si sa invat cat mai multe pana la facultate, vreau sa evoluez in domeniul respectiv. P.S Tin sa va multumesc de acum pentru ca v-ati rapit mult din putinul vostru timp, pentru a-mi raspunde la intrebare. Va multumesc! ^_^

9 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Degeaba zici că ies prea mulți de la jurnalism/comunicare și pr, că majoritatea-s puștani care fac facultatea de dragul de a o face și mai departe îti dai singură seama ce se întâmplă.
Sau sunt oameni pasionați ca tine, care au dat chiar de la un profil real la jurnalism. Doar un caz știu, care a ajuns să câștige bani destui nu pentru că are jurnalistica în sânge, ci pentru că a dat de pile bune pe perioada facultății. Adică noroc chior.
Mai bine dai la info. Ai șanse mai mari să te întreții bine și blogul poate rămâne o pasiune. Dacă ești într-adevăr talentată și te dedici, scoți bani de pe urma lui și ai două venituri bunicele.

| cosmina92 explică (pentru LSMM):

Da, numai ca vezi tu mie imi place informatica si asa, imi place mult, pierd ore in sir incercand sa fac ba una ba alta, dar repet eu nu am nici cea mai mica treaba cu matematica... si din cate stiu se cere, nu prea m-am interesat thinking

| Justaghost a răspuns:

Hei! eu sunt in clasa a 12 a din toamna si nici eu nu prea am idee la ce facultate sa dau. Parerea mea e ca ar trebui sa faci ceea ce iti place, nu ce vor altii. Daca va trebui sa te muti in alt oras, fa-o. Trebuie sa inveti sa te descurci singura in viata si chiar tu ai zis ca nu vrei sa depinzi de altii. Probabil n-o sa ai un salariu foarte mare, dar macar traiesti cu satisfactia ca ti-ai urmat visul si n-o sa-ti pui mereu intrebarea "ce-ar fi fost daca...", pana la urma cine nu risca, nu castiga. Succes! :*

| cosmina92 explică (pentru Justaghost):

Mersi, daca as stii ca merita sa risc, as incerca. Sunt constienta ca la inceput e greu, dar facultatie in genu sunt foarte solicitate, ii plin de oameni care termina facultati precum jurnalism, comunicare si relatii publice, litere etc, Vorbim si de Romania, domeniul in care im doresc sa lucrez, nu stiu cate sanse am sa fiu angasata, dar sa am un salariu cu care sa ma descurc nici nu se pune problema... Idea e ca imi este teama ca voi termina facultatea si nu voi putea lucra in domeniu, ce voi face, voi fi o simpla vanzatoare?

| Justaghost a răspuns (pentru cosmina92):

De ce pornesti din start cu gandul la salariu? ok, trebuie sa traiesti, dar daca faci ceva ce nu-ti place cum o sa te poti trezi dimineata? happy eu nu m-as ridica din pat sa merg sa fac ceva ce nu e pe placul meu. Ai zis ca nu-ti trebuie neaparat un loc in care sa scrii, poti oriunde, deci iti poti lua si un job part time pana prinzi experienta si nu unul de vanzatoare. Si poate chiar ai sansa sa pleci in afara in timpul facultatii si sa nu te mai intorci...cine stie. Ai zis ca ai un blog, as vrea sa-l vad daca se poate happy am si eu unul...

| cosmina92 explică (pentru Justaghost):

Nu, ai inteles gresit. Nu pornesc din start cu gandul la salariul pe care o sa il primesc. Ma gandesc daca imi voi gasi de lucru in domeniu, adica ca si copywriter(stii tu, cel ce gandeste reclame publicitare de orice fel.), apoi ma gandesc la salariu. Repet, stiu ca trebuie sa pornesc de jos pentru a ajunge sus, dar sa nu fim ipocriti. Multi termina o facultate si nu isi gasesc de lucru in domeniu... Nu putem sa avem doar o simpla speranta, sa cheltui banii parintilor si apoi nimic... Sper sa iti placa :3
http://cugetari-tarzii.blogspot.ro/

| Justaghost a răspuns (pentru cosmina92):

Da, stiu ce e un copywriter happy intr-adevar la info e mai usor sa gasesti de lucru, dar e multa bataie de cap, parerea mea. Daca esti o fire mai libertina, n-o sa-ti placa. Da, asa e...nu poti cheltui niste bani fara sa stii ca merita, dar daca esti buna in ceea ce faci si te dedici, nu cred ca n-o sa gasesti. Totusi, poti face alta facultate si sa ramana o simpla pasiune...

| Justaghost a răspuns (pentru cosmina92):

Interesant blog-ul happy

| cosmina92 explică (pentru Justaghost):

Eh, daca acest "interesant" e de bine atunci, multumesc ^_^ laughing