| Lorelei2121 a întrebat:

Hey. Sunt a 8-a si in curand am simularea la Lb. romana. Nu stiu cum sa fac acele compuneri " exprima-ti opinia despre mesajul operei". Stiu ca incep cu " in opinia mea " sau alte formule de genu dar nu stiu cum sa fac continutul. Nu gasesc pe internet modele. Ma puteti ajuta?
Funda

Răspuns Câştigător
| alina101 a răspuns:

În opinia mea ( După părerea mea, Eu cred că etc), poezia... prezintă în chip plastic un peisaj / o meditaţie despre timp/ despre creaţie / despre puterea iubirii ( sau despre cât de trecătoare este ea), despre copilărie / despre bătrâneţe / despre universul micilor vieţuitoare despre ......etc. Un argument în sprijinul afirmaţiei mele îl reprezintă prezenţa unui număr mare de cuvinte din câmpul lexical al (depinde de poezie sau de ce iti cere).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa citesti cu atentie textul dat.
De exemplu ''La medeleni''.
Ti se da un fragment.
Il citesti cu atentie.
Si vezi care e pilda din acea poveste.
mesajul textului este pilda.
Eu am avut asa ceva la teza.
Era o opera ''Puiul''
Am citit-o si morala era ca ''Nu trebuie sa ai contact cu strainii.''
Fiecare are o pilda in continut, si trebuie sa o comentezi, nu te bazezi pe romana, ci pe ce crezi tu.
Funda?

| Against a răspuns:

Parerea mea este ca...
Din punctul meu de vedere
Cred ca...
As putea spune ca...
Sunt de parere ca...

| Solsagan a răspuns:

Măi, începi cu,, În opinia mea... ".
De regulă, ai de prezentat 2 argumente despre mesajul operei, fiind o compunere de tip argumentativ.
Continui cu,, Într-un prim aspect / Într-o altă ordine de idei... " şi prezinţi să zicem, ce înţelegi tu din primele două strofe ale poeziei.
Apoi, zici :,, Într-o altă ordine de idei..." şi prezinţi restul poeziei. Relaţia titlu-text, enumeri figurile de stil şi elementele de versificaţie. E uşor.

| lorenicamutu111222 a răspuns:

Buna. Incalci regulamentul, in regulament scrie ca nu avem voie sa intrebam despre exercitii la teme sau examene. Incearca sa nu mai pui intrebari despre teme si examene.

| Aristodemos a răspuns:

Da, incearca sa intelegi mesajul, ce va invata la scoala, nu stii sa scoti o idee principala dintr-un text, nu-i de mirare ca o luam la vale.