| SportBoy a întrebat:

Am auzit ca religia e optionala.Asa ca intrebarile mele sunt:
1.Cum pot sa fiu scutit de la aceasta ora?
2. Daca sunt scutit tot anul de aceasta materie, raman cu media anuala neincheiata si va trebui sa repet anul? Sau trebuie sa ma duc la scoala vara sa fac religia?
Dau funda

2 răspunsuri:
| Sandrailii a răspuns:

"Art. 18. - (2) La solicitarea scrisa a elevului major, respectiv a parintilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara disciplina Religie. In mod similar se procedeaza si pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la aceasta disciplina".