| Florin12701990 a întrebat:

Hey TPU!

Anul acesta intru in clasa a VIII-a si nu sunt sigur la ce liceu vreau sa merg, sau mai exact la ce profil. Eu vreau sa dau la drept si sa devin avocat deci ar fi indicat sa merg la un profil uman dar am auzit ca acolo merg doar cei slab pregatiti.

La mate-info in schimb nu prea vreau, deoarece nu imi place matemtica si pentru ca nu ma va ajuta prea mult pe viitor in cariera de avocat.

Sunt foarte indecis iar daca ma hotarasc sa merg la uman filologie as vrea sa merg la un liceau foarte bun ca sa fac totusi ceva. Mentionez ca sunt din Bucuresti iar mediile din clasele 5-7 sunt in jur de 9, 80.

Răspuns Câştigător
| Onixuţa a răspuns:

Bună!
Sunt aIX-a la profil uman, socio-umane(Ştiinţe sociale), cel mai bun liceu din judeţ.
Aşadar, te-aş îndruma şi pe tine către un liceu pe care ţi-l doreşti şi nu-l faci din "obligaţie" deoarece auzi peste tot "MATEMATICA ESTE VIITORUL!"
Mie aici îmi place. Este ceva între filologie(uman), mate-info şi bio-chimie(real). Dacă te duci la un liceu de elită, cu siguranţă nu vei fi slab pregătit şi vei lua printre primii la facultate! happy
Nu înţeleg de unde atâta comunism pe adulţi! Toţi îşi trimit copiii la profil real-"viitorul".
Dacă nu eşti o persoană cu înclinaţii deosebite spre matematică, axează-te pe umanistică.
Dar ai timp. Nu ştiu cât la sută este anul ăsta media 5-8. Depinde acum şi de ce faci la examen. Poate faci ca mine:iei mai mult la mate decât la română.laughing))
Ai timp. Vă vor veni broşurile la sfârşitul semestrului 2, te vei consulta cu ai tăi, le explici situaţia. Este un an stresant! Dacă ai posibilităţi financiare, te-aş îndruma către pregătire în particular.
Pân' la urma urmei, te poţi decide într-a 11-a că vrei să te faci inginer, înveţi câteva chestii în plus şi faci transfer.
Te poţi transfera oricând aşa că nu-i bai! Tu învaţă mult şi nu pierde timpul aşa cum au făcut alţii(eu).laughing
Ştiinţele sociale sunt perfecte, acum, tu decizi! big grin Dacă mai ai curiozităţi, întreabă. Dar-ar Domnul să fie mai uşor anul ăsta la Română...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a urma dreptul cel mai bine este sa alegi la liceu profilul de stiinte sociale sau filologie.

| LSMM a răspuns:

Elevii de la filologie sunt văzuți ca fiind slabi pregătiți/mediocri (sunt și mici excepții de oameni chiar inteligenți care au făcut profilul), dar cei de la știinte sociale nu sunt priviți chiar așa.
Când spui că ești de la știinte sociale, nu o să apară pe fața interlocutorului acea uimire (bună pentru orgoliu) care se ivește când spui că ești de la mate-info sau măcar de la știintele naturii, dar nu poți spune că e chiar rău profilul.
Dacă zici că nu-ți place matematica, du-te la un liceu de prestigiu la profilul ăsta, te va ajuta cel mai mult.
De obicei se face destul de multă carte.

| AlexCiobi a răspuns:

Eu sugerez sa mergi la Biologie-Chimie deoarece matematica e de tipul 2 adica mai usoara si ai multe posbilitati dupa termianrea liceului