| shadow21 a întrebat:

atunci la sfarsit de an scolar care trebuie sa fie media ta ca sa poti lu-a premiul 3 sau mentiune

Răspuns Câştigător
| HaHaGirl a răspuns:

Difera de la scoala la scoala, de nivelul scolii si al clasei, cat este de buna scoala si nivelul clasei respective dar in general cred ca la orice scoala se da premiul 3 peste 9, 50 cred, eu cand eram mica erau si cu acele coronite dragute si luam mereu premiu dar se dadeau premii pentru medii foarte mari, peste 9, 60 eram la o scoala foarte buna din Bucuresti cea mai buna de pe-atunci, acum nu stiu cat s-a schimbat, daca esti intr-o clasa buna probabil premiile se vor da pentru medii mari, daca nu, ai sanse sa iei cred ca premiul 3 si la media 9, exista si asemenea scolii cu asa clase.

4 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

Depinde de scoala si de diriginte. De exemplu cand eram in generala, primele 3 medii luau locul 1, 2 apoi 3, si urmatorii, care aveau medii peste 9 luau mentiune. La altii se dau numai 4 premii, numai celor care au primele 4 cele mai mari medii. Deci criteriul il alege doar profesorul.

Răspuns utilizator avertizat
| PuținConteazăNumele a răspuns:

Sa iti zic ceva, nu conteaza premiul ci media, conteaza ce ti-a ramas tie in cap, poti sa iei premiul intai pe ochi frumosi da degeaba daca in cap nu ai nimic

| CostaMate a răspuns:

Cum a spus si HaHaGirl, depinde de scoala, sau de obicei este alegerea profesorului/dirigintelui; poate da premiul 1 pentru media 10, premiul 2 pentru 9.99, premiul 3 pentru 9.98; sau pur si simplu de la 10 - 9, 50 premiul 1; 9, 50 - 9, 00 premiul 2 etc. Cel mai bine ar fi sa intrebi profesorul sau dirigintele, sunt sigur ca te la lamuri