| anonim_4396 a întrebat:

Ce liceu sa fac? Imi place romnana, mai pe scurt umanul, am media mereu peste 9 sau 9, 50 si as vrea sa fiu actrita. Imi dati idei?! Va rog! FUNDA

Răspuns Câştigător
| floriif2 a răspuns:

Ok. Trebuie sa fie pe acolo licee din astea. Orice liceu e bun care are filologie. Dai la ala la care ai medie sa intrii happy

21 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să fii actriţă, atunci este preferabil să faci un liceu de arte cu specializare de "Arta actorului"!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( actorie/SPECIALIZAREA ARTA ACTORULUI ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| AnaAna23 a răspuns (pentru bursuc001):

N-as un liceu cu specializare pe actorie, eu vreau o fcaultate. As vrea sa fac un liceu normal si apoi ceea ce vreau eu sa realizez de fapt, sa fiu actrita. Zi-mi niste licee de uman te rog!
Si mersi... happy :*

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaAna23):

Cu plăcere happy

Mda, se poate să faci ORICE liceu şi după promovarea examenelor de BAC să te înscrii la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematrografică I.L. Caragiale happy

Pentru lista liceelor precizează localitatea!

| AnaAna23 a răspuns (pentru bursuc001):

Bucuresti e localitatea -n care locuiesc si in care voi face liceul happy

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaAna23):

Vezi liceele şi mediile la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

Acolo poţi face, eventual, şi o filtrare pe sectoare...

O seară/noapte frumoasă.

| AnaAna23 a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi frumos! Esti un/o dragut/a! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru AnaAna23):

Cu plăcere happy

Mda, mi s-a mai spuswinking
Sunt un "drăguţ" de vreo 44 de ani laughing

Toate cele bune.

| floriif2 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un liceu teoretic pe filologie sau stiinte sociale big grin

| AnaAna23 a răspuns (pentru floriif2):

Pai zi care sunt alea happy te rog happy funda

| floriif2 a răspuns (pentru AnaAna23):

Pai nu stiu de unde esti ca sa-ti spun. big grin

| floriif2 a răspuns (pentru AnaAna23):

Un liceu simplu care are profilele filologie sau stiinte sociale (eu iti recomand filologie) happy

| AnaAna23 a răspuns (pentru floriif2):

Bucuresti, sunt din Bucuresti

| AnaAna23 a răspuns (pentru floriif2):

Da, pai normal, depinde cat iau la capacitate etc. Mersi

| floriif2 a răspuns (pentru AnaAna23):

Bafta! Cu placere!

| floriif2 a răspuns (pentru AnaAna23):

Ok. Trebuie sa fie pe acolo licee din astea. Orice liceu e bun care are filologie. Dai la ala la care ai medie sa intrii happy

| enemircea39 a răspuns:

Pai... Sincer sa fiu, din actorie nu câștigi.
Chestia asta o știu pentru ca am avut și eu o discuție serioasa cu părinții și prietenii despre o meserie.
Îți recomand (doar o recomandare și dacă ești pasionata de așa ceva) sa faci un liceu oarecare și apoi sa merg la facultate la Foto-Video la București.
Cei de la National Geographic (Fotografii/Cameramanii) au salarii de 20-30.000€... E alegerea ta.
Faci cum vrei și cum îți place.

| AnaAna23 a răspuns (pentru enemircea39):

Facultatea Ion Luca Caragiale de teatru din Bucuresti cum e? Stii?

| enemircea39 a răspuns:

Nu. Scuze. Dar am niște prieteni de pe acolo și o sa ii întreb. Poate mâine îți spun.

| enemircea39 a răspuns:

Cu plăcere.

| anonseb a răspuns:

Liceu de arte, daca vrei sa fii actrita thinking