| Zdog a întrebat:

cum se fac exercitile de genu : Daca a pe 15 = cu 2 pe 5, atunci numarul este egal cu...
Intrebarea e cum se fac in general tipul acesta de exercitii, dau funda big grin

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu cred că ai priceput ceva.
Caută pe google noțiunea „proporții" și atunci probabil că te vei lămuri.
Mai exact, cumva ceva a ceea ce a vrut să spună Dzeko 7.
De fapt, asta e ceva care ți s-a predat la școală dar tu nu vrei să gîndești deloc.
Sănătate!

| Dzeko7 a răspuns:

Trebuie sa stii ca produsul mezilor =produsul extremilor(adica pe diagonala)
adica a inmultit cu 5=15inmultit cu 2
si vine a.5=30 tragem bara la urma si impartim la 5
a=6

| mona01 a răspuns:

Buna! Daca a/ 15 = 2/5 le iei incrucisat si rezulta ca 5a=15*2 rezulta ca 5a= 30 (impartim la 5) rezulta ca a = 6. Si mereu inmultesti in diagonala. sper ca ai inteles.

| devor a răspuns:

A=2 ori 15 totul supra 5=>a=30 pe 5=>a=6

| Adde2 a răspuns:

Se ia în formă de X: Ax5 = 15x2
Ax5 = 30
A = 30:5
A = 6

| justmystyle a răspuns:

Buna! Daca 15=2 pe 5 atunci numarul este egal cu 15*5 totul supra doi. Adica, daca a=b supra c atunci numarul este egal cu a*c totul supra b.