| σηℓууσυ a întrebat:

Hey, TPU happy
Cum vi se pare clasa a 8-a? Este mai grea decat celelalte? :o

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e mai grea decît cele de la a IX-a în sus.

| Idc12345 a răspuns:

Toti vor zice ca e super usoara, nu stiu ce.Asa auzisem si eu cand am terminat a7-a (acum sunt a8-a).Spuneau unii ca este o recapitulare a materiei din toti anii.De unde? La fiecare materie e ceva nou si super greu.In plus, trebuie sa inveti la romana si mate mult mai mult decat o faceai inainte.Chestia e ca nu prea ai timp sa faci asta daca ai niste profesori tampiti de muzica, desen si alte materii care nu iti vor trebui niciodata, mai ales in clasa a8-a.Toata lumea spune ca profesorii vor fi mai intelegatori si iti vor da note mai mari, insa nu e adevarat.Ba dimpotriva, mie mi s-au parut mult mai exigenti decat in ceilalti ani.De exemplu, mi-a iesit media 9 la muzica si sport si la romana,engleza, franceza, mate, materii mult mai importante, mi-a iesit 10. laughing Ma rog...Deci la majoritatea materiilor vei avea chestii noi si destul de grele.De exemplu, la mate, la geometrie o sa fac corpurile in spatiu care sunt oarecum formate din corpuri plane.De exemplu cubul. Este format din mai multe patrate.Deci,la geometrie, vei avea nevoie de notiunile din fiecare clasa +cele pe care le vei invata anul asta.La algebra, la inceput, va fi cam la fel ca-n a7-a dar in semestrul 2 totul se schimba :apar functiile I don't want to see. La fizica si chimie inveti lucruri noi dar grele.La bio faci ecologia care e super PLICTISITOARE, parere mea.La engleza si franceza ...meh,nu prea se pune accent, faci niste chestii destul de usoare. La geografie si istorie inveti despre Romania.Mie mi se pare mai greu asa. Trebuie sa stii fiecare altitudine a fiecarui varf din Romanialaughing La celelalte materii, neimportante, dupa parerea mea, depinde de profesori.Eu am niste profesori deosebit de exigenti care in clasa a8--a iti dau teste neanuntate la muzica si desen laughing Adica, dupa ce ca in majoritatea scolilor doar te pune sa canti ceva, mai iti dau si test NEANUNTAT, cand se presupune ca trebuie sa stai sa inveti la romana si mate.In plus, acum, spre sfarsit isi pune pata o anumita nostalgie, vine clipa despartirii (ceea ce pe mine ma bucura, oarecum).Iti recomand sa nu te iei dupa nimeni cand iti spune ca a8-a e usoara. Chiar nu e! Deci mai bine invata inca de la inceput.Bafta!

| σηℓууσυ explică (pentru Idc12345):

Multumesc.Eu intrebam pentru ca o sa dau trei examene :romana, mate, germana sad si sa stiu daca in rest este greuwinking

| Idc12345 a răspuns (pentru σηℓууσυ):

Cu placere.Pentru mine a fost (si inca este ) destul de greu pentru ca sunt la o scoala cu profesori foarte exigenti la orice materie.Acum,cum ziceam mai sus, probabil scoala ta se numara printre cele unde trebuie sa aduci un referat, sa canti sau sa faci un desen ca sa iei nota.Acum e si ce vrei tu.De exemplu, eu m-am gandit ca nu mai conteaza asa mult media 5-8 asa ca m-am axat mai mult pe mate si romana.Am avut o medie destul de mare (9, 64) dar nu ca in ceilalti ani pentru ca m-au scazut materiile considerate usoare.Bafta,inca o data!

| djdani2010 a răspuns:

Chiar deloc.

| TOOL a răspuns:

Da este mai grea dar daca te tii de carte nu vei avea probleme in aceasta clasa.

| heAdgN a răspuns:

Mie nu mi se pare.
Anul acesa termin.
Este greu doar ca o sa ma despart de colegii mei cu unui sunt prieten chiar de la gradinita.

| rememberme24 a răspuns:

Mie nu mi se pare ca este greu sa fii clasa a opta.Personal, materia din clasele 5-7 ma plictisea ingrozitor: prea multe notiuni stupide si usoare de invatat la celelalte materii (lasand la o parte mate,biologia, chimia sau romana).Sa fim seriosi acum:chiar nu putem trai fara sa stim procedeele tehnice de fabricare a sticlei sau a ceramicii? Oricum, in clasa a opta va fi mai greu ca apar multe notiuni noi la multe materii:la mate faci functii, sisteme de ecuatii, geometrie in spatiu (care este mai dificila decat cea in plan din clasele 6, 7) iar la romana faci tipurile de propozitie(pe care nu le poti pricepe daca nu ti-ai insusit gramatica din celelalte clase: partile de propozitie in mod special). Ceva nou in clasa a opta este faptul ca trebuie sa dai teza(pe langa romana si mate) si la geografie sau istorie (dupa preferinte),materii la care trebuie sa fii mai atent decat erai inainte.Din fericire,la scoala mea,materiile mai putin importante (muzica, desenul, latina, ed. tehnologica) au fost date profesorilor de romana si matematica, deci, in loc sa ne puna sa invatam lectii de 4 pagini, sau sa facem mii de desene, acestia ne menajeaza, dandu-ne sa facem referate odata pe luna si un singur desen pe luna.Si am observat ca profesorii care in celelalte clase erau mai severi la note,dadeau mai putine explicatii la lectii,acum intr-a opta au devenit mai calmi,mai intelegatori,explica de mai multe ori o lectie, iar la materii ca sportul, desenul, civica etc. ne dau note mai mari.
De asta eu zic ca a opta este clasa in care inveti lucruri mult mai interesante si importante, in care profesorii te inteleg ca in loc sa inveti la o materie care nu te va ajuta la examen, ai preferat sa faci teste la romana sau mate.Singurul lucru mai dureros, pentru mine, este faptul ca ma desparti de colegii mei(pe care ii stiu de la grupa mica si care sunt pentru mine ca niste frati)...
Deci, stai linistita! Clasa a opta este grea doar daca nu ai invatat in celelalte clase sau daca nu te interesezi cel mai mult de materiile de care ai nevoie la examen si la liceu

| xBlackB0y a răspuns:

Este foarte grea clasa a 8-a.

| Ellyshoor a răspuns:

Cele mai grele clase din generala:
A V- a
A VII- a
A VIII - a
De ce? Pentru ca in aceste clase invatam lucruri noi si ni se pare mai greu! Dar daca invatam este totul simplu! happy Sper ca te-am ajutat :*

| RobEERTtttt a răspuns:

Daca ai invarat bine pana in clasa 8-a si acum tot usor ati va fi! sper ca ti-am fost de folos! big grin