| Kyzz a întrebat:

Hey TPU!
dati-mi o definitie pentru opera lirica happy
fundita

29 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Atentie.In opera lirica autorul da expresie artistica propriilor emotii, trairi.Nu uitatonguerin intermediul operei lirice nu se exprima convingeri sau idei, ci doar emotii convertite in imagini artistice(dupa Maiorescu).

| Ally_8613 a răspuns:

OPERA LIRICA - e opera literara in care autorul isi exprima direct
trairile sufletesti (sentimente, convingeri, aspiratii).

| zetabite a răspuns:

Opera lirica este opera literara prin care autorul isi exprima gandurile, ideile si trairile sufletesti in mod direct. Fundita:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in veruri sau in proza in care scriitorul isi esxprima in mod direct gandurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este o opera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este atunci cand autorul isi exprima gandurile, sentimentele, in mod direct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera e ceva ce trebuie sa invetzi la muzicaXD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera literara in care autorul isi exprima direct sentimentele si gandurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opear lirica este opera literara in versuri sau proza prin care autorul isi exprima in mod direct gandurile si setimentele prin intermediul figurilor de stil si imaginilor artistice. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera literara in versuri sau in proza prin care autorul isi exprima in mod direct GANDURILE si SENTIMENTELE cu ajutorul eului lirikhappy:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera literara in care autorul isi exprima gandurile ideile sentimentele in mod direct prin intermediul figurilor de stil. fundita te rog! :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera in versuri sau in proza in care autorul isi exprima in mod direct gandurile ideile si sentimentele.

asta e definitia buna a operei lirice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera literara in acre autoru isi exprima direct ideile, emontile si sentimentele printr-un limbaj figurat...trasaturile operi sunt:subiectivitatea, prezevta eului liric in forme verbale si pronominale, mumar mare de figuri de stil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este opera literara prin care eul liric isi exprima direct gandurile si sentimentele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este textul literal in care gandurile si sentimentele autorului sunt transmise in mod direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opera lirica este creatia literara realizata de obicei in versuri in care autorul, prin intermediul eului liric si al unui limbaj figurat isi exprima GANDURILE, IDEILE, SENTIMENTELE, CONCEPTILE DESPRE LUME SI VIATA, fara a se folosi de personaje sau actiune! Ce e asa de greu? Eu am intrat aici doar pentru ca nu mai stiam cum sa formulez... happyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati-mi o definitie pentru opera lirica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu laughing

| BrokenAngel a răspuns:

Opera lirica este opera in care ideile si sentimentele sunt prezentate in mod direct, fiind prezent si eul liric.

| Ishq333 a răspuns:

Opera lirica este creatia in care autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct si apare eul liric exprimat prin verbe si pronume la persoana 1 si a 2-a. Fundita?big grin

| Evo_Razvan_1999 a răspuns:

Toate raspunsurile pe care le-ati dat nu sunt bunewinking, mai trebuie adaugat ceva. Opera lirica este opera literara in care autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct printr-un limbaj literar

| emyutza a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima in mod direct:idei, sentimente, ganduri cu ajutorul elementelor eului liric si a figurilor de stil.

| Popa_Denis_Alexandru_1995 a răspuns:

Opera lirica este opera literara prin care autorul exprima in mod direct ganduri, idei, sentimente trecute prin propia sa sensibilitate. tongue fundalaughing

| crinaa15 a răspuns:

Opera lirica este opera in care autorul isi exprima gandurile si sentimentele in mod direct prin intermediul eului liric.

| cristi_9028 a răspuns:

Opera lirica este o opera liricalaughingrolling on the floordar e frumoasa dar tb sa o auzi

| mekillys a răspuns:

Opera lirica este creatia literara in care autorul isi exprima in mod direct emotiile, trairile percepand realitatea subiectiv.