| Manescu_Darius_1994 a întrebat:

sad
E o intrebare simpla-
Cum pot memora cuvine mai usor.Invat limba...m...nu spun ca nu imi m ai raspundeti si ma faceti nu stiu cum...anyway,sunt niste cuvinte cam grele...si reguli foarte multe...deci cum pot sa le memorez usor? FUNDA MARE MARE MAAAAAARRRREEEE CAT ardealul...

1 răspuns:
| Ohaithar a răspuns:

Cel mai ușoară metodă de a învăța o limbă e să citești cu dicționarul în mână. Vei vedea că după un anumit timp, vei putea înțelege cuvintele din context. Dacă vrei să înveți, mie îmi este mai ușor să memorez cuvinte prin prin atribuire. Voi găsi un cuvânt mai simplu care îl știu deja, și-mi fac o legătură mentală între cele două. Când mă gândesc la cuvântul respectiv dar nu-l mai țin minte, mă întorc la cuvântul legătură și îmi vine imediat.