| Zanisoara a întrebat:

sunt clasa 8, si la matematica ma pricep foarte bine, am luat 6, 20 la simulare si pana la examen ma mai ridic cu 2 puncte, ideea e ca imi place matematica si o inteleg, iar pe sem 1 am 9 media si pe sem asta tot 9 o sa am dupa note, dar la romana nu prea, am avut media 6 pe primul, ideea e ca profu nu prea ma place, cand gresesc imi pune 2, si cand alta mai proasta greseste o iarta de fiecare data.Am un 2 si un 5, dar la simulare am luat 8, 10. Daca raman corigenta la romana ce se intampla? Mai intru in examen? Ca stiu ca as lua note mari in examen, si nu vreau sa ma duc la licee de,, prosti" din cauza unui bou handicapat.E pacat, adica eu care am 9-10 la toate materile sa merg la un liceu slab.Ce se intampla? Mai dau examenul? Cum imi calculeaza media sa ma bage in liceu? Nu imi dati sfaturi legate de prof, doar spuneti-mi ce se intampla daca raman corigenta.Dau funda

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai probabil daca te va lasa corigenta, iti vei lua corigenta in vara, si vei da evaluarea nationala in a 2-a sesiune. Exista din cate stiu a doua sesiune pentru cei care ori au avut probleme de sanatate, ori au ramas corigenti, ori alte motive.Si vei intra la admiterea computerizata din august sua septembrie.A doua sau a 3..Sunt 3 admiterei computerizate.Insa din pacate la a 2 si a 3 admitere ai sanse sa intri la licee mai slabe fiindca locurile la liceele bune au fost ocupate in prima admitere.
Eu zic sa tragi tare la romana, ii zici profului sa te asculte, inveti, sa iei vreo 2 de 10 si sa nu ramai.E mai complicat daca ramai corigenta.happy Oricum, daca stii si inveti, nu vei avea probleme chiar daca profesorul e rau..Nu poate sa iti puna 2 daca stii de 9 sau 10.Deci succes.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu m am oprit la prima fraza. Te pricepi foarte bine la matematica o intelegi si ai luat 6 la simulare... hmmm

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă rămâi corigentă, atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă - altfel NU poţi să dai Evaluarea Naţională!
Abia după ce treci clasa şi ai absolvit 8 clase vei putea să susţii examenele de la Evaluarea Naţională.

Vezi detalii în Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a = Anexa nr. 2 la ordinul MECTS. nr. 4801/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

În anul şcolar 2013-2014, corigenţele elevilor de clasa a 8-a s-au susţinut în perioada 18-20.08.2014; vezi Planificarea de la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2014/06/corigente-2014.pdf

Deci, vei putea susţine examenele de la Evaluarea Naţională doar în sesiunea din anul următor :(

Elevii care rămân corigenţi dau examenul de corigenţă conform Planificării aferente anului şcolar 2014-2015!

Apoi, "se pot înscrie la admiterea în clasa a IX-a, pe locurile rămase libere, în a TREIA etapă de admitere, conform Calendarului aprobat prin Ordinul MEN nr..." - SURSA = Planificarea de la linkul anterior.

Vezi "Calendarul admiterii 2015" la linkul :
http://www.isjtl.edu.ro/......u_2015.pdf

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui ca iti place matematica si o intelegi, insa iei 6, 20?
Simularea aia a fost pomana curata.
Daca la romana ai luat 8, 10 iti mai trebuiesc 2 de 2 ca sa ramai corijenta.

| DjNick112 a răspuns:

Cred ca glumesti, nu ai sa ramai la romana, mai ales tinand cont de faptul ca la restul obiectelro ai numai 9 si 10, bate la ochi, nici daca vrea nu poate sa te lasa corigenta, stai linistita in privinta asta

| Zanisoara explică (pentru DjNick112):

Poate,am 2 si 5, daca mai o mai dau iar in bara am incurcato.E adevarat nu ma pricep la prop subordonate si are teste care dovedesc notele mele, deci poate.Dar la subiectele de examen ma pricep

| DjNick112 a răspuns (pentru Zanisoara):

Pai areloc pentru 10 note in catalog, poate sa puna 1, 1, 1, apoi cativa de 10 si te-ai scos, asculta ce zic, am trecut prin asta, nu te va lasa, hai sa zicem ca stateai prost la toate obiectele, in cazul asta aveai motive sa te ingrijorezi, dar in cazul asta nu, plus ca esti in clasa a 8-a, nu te lasa in clasa a 8-a, daca erai in clasa a 12-a si urmai sa susti examenul de bacalaureat, da, si atunci era periculos, in cazul asta repet, nu trebuie sa iti faci griji, concenreaza-te pe invatat, va fi totul bine

| Zanisoara explică (pentru DjNick112):

A lasat corigenti jumate din clasa(12 mai exact din 24).De lasat tot lasa.

| DjNick112 a răspuns (pentru Zanisoara):

Toti au situatie ca tine?

| Zanisoara explică (pentru DjNick112):

Nu,ei sunt varza la mai multe materi, da sunt corigenti doar la romana.

| DjNick112 a răspuns (pentru Zanisoara):

PAi vezi? Ei au sanse mai mari sa ramana corigenti, ca sunt varza si la celelalte obiecte, insa nu cred ca vei ramane, pana la urma ai o dovada, ai luat 8 la simulare.

| LSMM a răspuns:

La cum scrii, nu meriti notele alea mari la toate materiile. Nu te pricepi nici la romana, nici la mate (6, 20 e nota mica, in caz ca nu stiai pana azi), notele la scoala ta sunt puse aiurea si doar ai impresia ca esti buna.
In realitate, tu trebuie sa te duci la un liceu slab si sa lasi mofturile, ca cele mai bune colegii nu sunt de tine.

| Zanisoara explică (pentru LSMM):

De vreme ce a fost prima mea simulare eu cred ca e bine, deoarece putini au luat peste 5. A fost diferit de ce faceam in clasa, si foarte complicat.Nu sunt nici prima pe clasa sa iau 10 dar nici asa jos nu sunt, sunt pe mijloc, si cred ca pana la examen ma mai ridic cu 2 puncte.

| andreicelistet a răspuns:

Daca il lasi sa te trateze ca pe o proasta, parca meriti. Fa scandal la director, parinti, etc