| DeCeMaiContează a întrebat:

Tata a zis ca daca nu iau un 8 la mate la examen se supara pe mine.Azi am dat examenul si cred ca iau maxim 7.50.Cum ii pot explica ca nu pot mai mult de atat? Mentionez ca am invatat mult, dar la geometrie nu prea s-a prins nimic de mine.

3 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Buna ziua,

Eu sunt o persoana care a luat 7 la matematica, nu m-a afectat chiestia asta deloc.
Ce iti pot zice, nu trebuie sa te afecteze, este un esec sau un succes, totul e relativ; depinde prin ce lentila privesti.
Viata nu este un aspect fix si sobru, este color si plin de perspective noi care ne slefuiesc personal.
Explica-i aceste lucruri, nu are de ce sa se supere pe tine, ti-ai dat silinta si asta e tot ce conteaza. Ai timp sa dovedesti cate stii si cat poti schimba, nu trebuie sa-l lasi sa te demoralizeze sau sa te indispuna.
Fi impacat si optimisti. Vb. cu unu anul trecut, credea ca va lua 6 dar a luat 9 laughing
Stai calm, si daca iei mai putin nu se termina lumea.
Majoritatea persoanelor au o viata ok financiar si daca nu au luat 8 la evlauare.
Cunosc un doctor foarte bun care a luat 4 si 5 la ambele probe.
S-a dus la stiinte sociale si intr-un final terminand a ajuns doctor dand la medicina laughing
S-a cam chinuit; dar...
Ca un mic rezumat; explica-i tatalui tau ca nu trebuie sa fie trist s-au suparat, nota nu dovedeste ce esti, este doar o falsa iluzie. Un peste nu se compara cu un vultur, daca ambii ar fi supusi acelorasi probe amandoi vor iesi pe minus.
Asta nu spune ce viitor vei avea, cat esti de destept sau inteligent. Este o evaluare subiectiva ca oricare alta si nu este mai sigura ca si vointa ta.
Explica-i ca oricum ii va trece supararea si decat sa marcheze un moment urat din viata, mai bine ii trece imediat si gata big grin

Sper ca te-am ajutat, asta in urma informatiilor prezentate de tine!

Mult succes :*

| Lary_Larisa_1999_Ag36 a răspuns:

Ii spui ca atat ai putut, nimeni nu poate sa-si depaseasca capacitatile. Daca atat ai putut asta e. Daca stai sa inveti toata noaptea vei fi obosit, iar daca nu inveti nu stii nimic.Ii spui ca ar trebui sa te inteleaga, nimeni nu este perfect.

| Bogoros_Andrei_1999 a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa fi olimpic la alte materii ca sa ai o scuza ca te pricepi la una si la alta nu si in al doilea rand incearca sa fi mai atent la ora de mate si geometrie deoarece uneori te pot salva explicatiile profei