| Panteraa a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de drept, dar toata lumea imi spune ca fac degeaba 4 ani daca nu am bani mai departa ca sa intru pe undeva. Nu stiu ce sa mai cred. Chiar toti cei care lucreaza in acest domeniu au intrat pe bani? Fac 4 ani degeaba daca merg?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru majoritatea absolventilor de drept, cei 4 ani sunt chiar degeaba! Din 3 motive:
* piata muncii nu poate absorbi "productia" anuala de absolventi in drept ---o adevarata inflatie de adsolventi care excede cererea pietei pentru aceasta calificare.

* cei care isi doresc sa ajunga avocati, trebuie sa-si gaseasca un avocat indrumator pentru cei 2 ani de stagiatura obligatorie pentru profesie. Pentru gasirea acelui avocat care sa-l accepte in stagiatura se folosesc 3 metode:
1. fie bate din use in use incercand sa convinga sa i se dea aceasta sansa! Inca nu am auzit de un asemenea caz fericit!
2. fie "convinge" cu bani--- muuulti si numai in euro, pentru fiecare an de stagiatura!
3.fie ca are rude sau prieteni in bransa avocatilor! Este metoda cea mai uzitata si pentru care nu faci 4 ani degeaba!

*ultimul motiv este : prea putini, dar cei mai buni dintre cei buni, reusesc sa treaca "pragul"(examenul) spre magistratura.

| neutrino a răspuns:

Adevarul este ca de obicei, undeva la mijloc. Pentru a intra la o facultate de drept, de preferabil la stat, nu-ti trebuie bani, ci numai stiinta de carte. Problema insa se complica dupa aceea, atunci cand va trebui sa te angajezi undeva pentru a te forma, pentru a avea experienta. Iata de ce trebuie sa manaci cartea, astfel incat sa termini facultatea cu o medie foarte mare.

| frostxtq a răspuns:

Facultatea de drept o poti urma, poti sa intri si sa termini aceasta facultate insa mai departe este greu. Ai nevoie de bani pentru examenul de barou si pentru ca cineva sa te ia sub aripa sa sa te invete tot ce stie. E foarte costisitor. Chiar daca termini facultatea la buget, mai departe tot ai nevoie de bani pentru a putea profesa ca si avocat. Sau poti face dreptul si sa fii jurist sau altceva.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Sfatul meu: gaseste altceva!

| Burjon a răspuns:

Neutrino a spus foarte bine!