| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va pun o intrebare legata de matematica. Daca am 3√6+√6 face 6√6 sau 3√6? Funda :3

Răspuns Câştigător
| LittleLady a răspuns:

Nici una nici alta. Face 4radical din 6. E ca si cum ai avea 3 radical din sase+1 radical din 6. Acolo e un radical din 6 scris sub forma "radical din 6"(daca ar fi fost mai multi radicali din sase scria 2radical din 6; trei radical din 6 ETC)
Aduni 3+1=4(radical din 6)
Ai inteles?

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

4√6

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Vine 4 radical din 6 deoarece la adunarea aia chiar daca inaintea radicalului nu este nimic, se considera a fi 1.
*-*

| Northern a răspuns:

Salut! Face 4 rad. din 6.3+1=4,ai nevoie de explicatii pentru asta? O zi buna!

| Disharmony a răspuns:

Rezultatul e 4 radical din 6. Ce dracu, ma?

| SmartLier a răspuns:

3√6+√6 face 4√6 big grin

| Achtor a răspuns:

4√6 pentru ca ai 3√6 si 1√6