| Aniisoara a întrebat:

Heyooo TPU m-ar interesa si pe mine (cine stie despre ce este vorba si a trecut prin asa ceva) vreau sa dau la un liceu cu profil vocational, mai exact la bilingv engleza.Si azi mi-a zis sa vin la secretariat ca trebuie sa imi dea nu stiu ce fisa de inscriere thinking Deci cine poate sa imi spuna si mie a rog frumos pentru ce este acea fisa ce trebuie sa fac in continuare cu ea si ce lucruri trebuie ...adica pasi pe care trebuie sa ii urmez.Multumesc! Dau funditaaa mare la cel mai detaliat raspuns (nu va grabiti happy )

Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

Da din moment ce ti-a dat-o, trebuie sa o completezi si sa o duci inapoi la secretariat. Stiu ele secretarele ce sa faca cu fisa aia. Te vor anunta unde si cand vei sustine examenul. Proba scrisa poate sa dureze intre 1-3 ore iar proba orala maxim 30 de minute, iar inainte vei avea 20 de minute ca sa te pregatesti pentru ca vei avea un bilet pe care il vei trage la sorti cu o cerinta, in general trebuie sa faci un text argumentativ pe care sa il prezinti oral.Eu am dat examen la franceza bilingv si acolo tot asa e si oral si scris, se face media intre cele doua, si trebuie sa iei minim 7. Cel putin la mine asa a fost, acum depinde de fiecare liceu. Numai bine!

5 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Pai daca vrei sa dai la bilingv trebuie sa dai un test de limba engleza (scris si oral); daca iei peste 6 treci si poti sa te indrepti spre acest profil fara nicio problema! Informeaza-te mai mult la scoala sau vorbeste cu profesorul/profesoara ta de engleza

| alexandra1993 a răspuns:

Eu iti pot explica cum sta treaba pentru ca si eu am trecut prin asa ceva, dar trebuie sa fii mai explicita, ce clasa esti? vrei sa "dai" adica sa dai admitere sau sa te transferi? Cate ore de engleza faci pe saptamana?

| Aniisoara explică (pentru alexandra1993):

Pai sunt clasa a8-a si trebuie sa dau bilingvul dar numai ca nu stiu ce trebuie sa fac adica ce e cu aceasta fisa daca trebuie sa o completez.Iar in legatura cu media aceea la bilingv trebuie sa fie peste 6 la amandoua (daca la proba de speaking se acorda 30 de puncte) sau se face o medie cum? Eu sunt in scoala gimnaziala si am 2 ore de engleza pe saptamana.big grin Deci poti sa imi explici si mie cum sta treaba?big grin
Multumesc!

| Aniisoara explică (pentru alexandra1993):

Mersi!

| alexandra1993 a răspuns (pentru Aniisoara):

Da din moment ce ti-a dat-o, trebuie sa o completezi si sa o duci inapoi la secretariat. Stiu ele secretarele ce sa faca cu fisa aia. Te vor anunta unde si cand vei sustine examenul. Proba scrisa poate sa dureze intre 1-3 ore iar proba orala maxim 30 de minute, iar inainte vei avea 20 de minute ca sa te pregatesti pentru ca vei avea un bilet pe care il vei trage la sorti cu o cerinta, in general trebuie sa faci un text argumentativ pe care sa il prezinti oral.Eu am dat examen la franceza bilingv si acolo tot asa e si oral si scris, se face media intre cele doua, si trebuie sa iei minim 7. Cel putin la mine asa a fost, acum depinde de fiecare liceu. Numai bine!

| monikkk a răspuns:

trebuie sa te informezi in ce liceu sau licee de la tine din oras sunt cu acel profil...iar pe fisa aceea de inscriere trece mai multe licee prmul trecel pe cel cu profilul acela apoi mai scrie si altele in caz ca nu intrii in acel liceu sa intrii la altele cu acelasi profil sau altul care ti-ar placea