| XdDianaaXd a întrebat:

Hi:*...Trebuie sa invat vreo 50 de formule la chimie/.Stiti si voi.cu sulfat,clorura de bariu.Lalala.Nu stiu cum sa le invat.nu tocit.Logic,Da nu inteleg cum.Deci stiu ca pentru. asta trebuie sa stiu radicalii(ex:hidroxil,azotat,azotit).Bun astea le-am invatat.Dupa trebuie sa stiu sistemul periodic.Il stiu si pe ala cat de cat.Da.de ex sulfat de sodiu.Sulfatu,care e so4 si sodiu care e in gr. 1.Da la formula de ce e:na2 so4?Nu inteleg.De unde 2.:-| Si mai sunt.Cine ma poate lamuri?

8 răspunsuri:
| greenmoon a răspuns:

Pentru inceput, nu vei sti niciodata chimie daca mereu inveti doar,, cat de cat".
Formula e Na2SO4 pentru ca valenta natriului este 1, iar valenta sulfatului este 2. Profesoara nu v-a aratat d-alea cu sagetute? Na langa SO4 si sub fiecare element/compus valenta lui? Trebuie sa stii si valentele radicalilor. Asa sunt cu toate, de exemplu la acidul sulfuric...
H2SO4 - Hidrogenul are valenta 1, iar sulfatul are valenta 2. Acel 1 se taie mereu, iar cand valentele ambilor (element si compus) sunt aceleasi, se elimina. De exemplu HCl (acidul clorhidric) - hidrogenul cu valenta 1, clorul tot cu 1, valentele-s la fel si se duc, ramane simplu: HCl. Si tot asa. Totusi, de ce nu ii ceri profei sa iti explice din nou? Vor veni lucrari, si eu am ajuns de la nota 3 in scris, la 10 curat.
Chimia e mai usoara ca fizica, trebuie doar sa inveti, sa fii atent. Succes.
A, si eu una, formulele le-am invatat,, din mers". Necesita ceva exercitiu. De regula, te orientezi de la dreapta la stanga atunci cand citesti formulele. Invata bine, bine, bine, bine, bine de tot simbolurile. Fara ele, nu ai cum sa ajungi mai departe, este un lant intreg. Lung si gros. Umed si mirositor.
CO2 - DIoxid de carbon. (are 2 in spate)
CO3 - TRIoxid de carbon. (are 3 in spate)
MgO - oxid de magneziu. (dreapta-stanga, observi, O e oxigen, Mg e magneziu. Oxizii sunt elemente ce contin oxigen si alte metale ori nemetale)
In fine, eu sper ca ai inteles ideea, am cam dat-o intr-altele.

Răspuns utilizator avertizat
| greenmoon a răspuns (pentru XdDianaaXd):

CaSO4 (sulfat de calciu) - Calciul cu valenta 2, sulfatul cu valenta 2, se elimina valentele daca sunt la fel, si ramane simplu CaSO4...
Na3PO4 (fosfat de sodiu) - Natriul cu valenta 1 si fosfatul cu valenta 3, ar veni: Na - 3; PO4 - 1, iar fara sageti: Na3PO41, iar cum 1-ul se taie, ramane simplu Na3PO4.
Exact ce ti-am scris si in raspunsu' de mai sus, doar ca cu alte formule. Nu te speria, printr-a VIII-a te vei juca cu ele. happy

Răspuns utilizator avertizat
| greenmoon a răspuns (pentru XdDianaaXd):

Eu sunt a VIII-a si le-am invatat usor, fiindca mi s-au parut total logice. Stai sa vezi ca vin probleme in care trebuie sa rezolvi reactiile si sa lucrezi pe ele. Va fi groaza de nu prinzi de acum. Deci, ma orientez dupa simboluri cand trebuie sa spun o formula (cum se numeste), altfel nu obisnuiesc. Am reusit sa ma prind cu tabelul in mana...
Le vei invata cu siguranta, curand. La acidul carbonic, H2CO3, hidrogenul da, este grupa 1 si este corect cum gandesti, dar CO3 - compusul, radicalul, cum ii spui - are valenta 2 si de acolo da asa, pentru ca el nu are o grupa anume (cred).
Iar de valenta cu diferenta si maxima nu imi amintesc... nu prea am mai aprofundat in teorie, pentru ca m-am ocupat mult de exercitii si lucru cu formulele chimice. Intreaba asta profesoara, caci nu musca, si e in avantajul tau. La liceu va fi din ce in ce mai greu cu chimia organica si anorganica...

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanescu a răspuns:

Nu sunt radicali, se numesc grupe functionale, sunt in numar de noua, daca stii avlentele e bine. Elementele din sistemul periodic, care elemente? Tu trebuie sa stii metalele si cateva nemetale.SO4 e sulfat, Na e natriu si se ia natriu sulfat, natriu are valenta 1 iar sulfat valenta 2, asa ca valenta azotatului o treci in coltul din dreapta al natriului iar valenta natriului(1) se pune in coltul din dreapta a azotatului, dar in chimie 1 nu se scrie.Iese Na2So4(Sulfat de Natriu) In chimie, totdeauna se citeste de la dreapta la stanga. Daca asta ti se pare greu, stai sa vezi la reactii, numai note de 4 o sa ai daca nu intrelegi de acum

| Camyko a răspuns:

Se inmultesc indicele cu valenta si pentru ca SO4 are valenta 2 se inmulteste cu indicele de la Na adica 1 si da 2 big grin sa-mi zici daca ai inteles tongue