| Roxytza a întrebat:

Imi dati, va rog frumos, abrevierile (prescurtarile) de la urm. cuvinte :
domnul, doamna, dumneavoastra, dumnealui, dumneata, arhitect, inginer, doctor, profesor, județul, strada, numarul, apartamentul, bulevardul, piața, Gheorghe, Ștefan, Alexandru, Ovidiu, metru, litru, tonă, volt, oxigen, nota bene, et caetera, post scriptum, anul curent, nota redacției.
Dau FUNDA :*:*:* Tnx :*:*:*:* Xoxo

Răspuns Câştigător
| SensiBlu a răspuns:

Domnul= d-l
doamna=d-na
dumneavoastra=d-voatra
dumnealui=d-lui
dumneata=d-ta
doctor=dr.
profesor=prof.
judetul=jud.
strada=str.
numarul=nr.
apartamentul=ap.
bulevardul=bd-ul
gheorghe=gh.
alexandru=alex.
metru=m
litru=l
tona=t
volt=V
oxigen=O2post scriptum=p. s.
acul curent=an. crt.
restul nu le stiu big grin sper sa iti fie de ajutor astea

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| o° Odd Kidd o° a răspuns:

Doctor=dr.
judet=jud.
strada=str
numarul=nr
apartament=ap
Alexandru=Al
post scriptum=p. s
anul curent-a. c

| Izzie1427 a răspuns:

Dl, d-na, dvs, d-lui, d-ta, arh, ing, dr, prof, jd, str, nr, ap, bv, piata nu are; la fel ca numele, m, l, t, O2, n. b., etc., p. s., a. c., n.r.

Deci, funda?