| AnaMaria2719 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva care sunt diferentele dintre Facultatea de Litere si Facultatea de Limbi Moderne Aplicate? La litere romana-engleza, sau engleza-germana, de exemplu la ce nivel se fac cele 2 limbi? E mai multa gramatica, mai multa literatura? Am de ales dintre cele 2, si am nevoie de mai multe informatii. Multumesc anticipat! Eu stiu si engleza si germana, mai bine engleza de cat germana, insa la germana voi avea un examen ce echivaleaza cu 10 la admitere, dar nu stiu daca ma voi descurca la examene.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

La Facultatea de Limbi Straine din Universitatea Bucuresti se fac cate doua limbi, prima si a doua limba. Tocmai la fix! Engleza-germana. O sa ti se predea in engleza, poate in anul intai ceva filologie in romana, iar a doua limba, adica germana, in germana. Se face multa literatura, dar cea mai grea e gramatica. Sa stii ca la topul pe facultati componente e plasata mult mai bine decat universitatea ei, Universitatea Bucuresti, si e mult mai bine plasata decat orice alta facultate din tara. Succes!

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Litere nu e de limbi straine, mai uita-te si singura pe site-ul Universitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu vad diferenta intre cele doua.
O zi buna.

| AnaMaria2719 explică:

M-am uitat pe site, si in cadrul facultatii de litere cea de la Vest am gasit opțiunea cu 2 limbi straine, mulțumesc frumos de raspuns.