| Aednaxela2233 a întrebat:

Imi puteti povesti cine e Teresa Fidalgo? Cand caut pe internet vad numai fraze in engleza si nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| Kooyu_Bogdy_1995 a răspuns:

N-are cum sa doarma cu atatia oameni laughing o fi cu^va de face asta laughing)

60 răspunsuri:
| Dahliaa a răspuns:

Buna! Teresa Fidalgo era o fata care a fost ucisa in padure cred...Acuma, se zice ca ea este o fantoma si a provocat un accident de masina.

| LanaDelRayFan a răspuns:

Eh...porcarii.Am primit pe messenger asta: buna sunt TERESA FIGAGLO azi implinesc 27 de ani de cand am murit. Daca nu trimiti acest sms la alte 20 de persoane o sa dorm cu tine mereu si daca nu crezi du-te pe google si scrie TERESA FIDALGO, o fata nu a bagat in seama acest mesaj si dupa 20 de zile i-a murit mama.ITI CONVINE SA TRIMITI ACEST MESAJ.Se spune ca a fost ucisa in padure cand filma.

| ilcmty a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Si eu am primit asta! E ceva sa ma ingrijorez? Tu ai trimis asta la 20 de persoane? eu una nu.

| LanaDelRayFan a răspuns (pentru ilcmty):

Eu nu am trimis PORCARIA asta.Nu este adevarat.Nu trebuie sa te ingrijorezi.Trebuie sa ne vedem de treaba si sa ignoram astfel de mesaje.

| ilcmty a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Oricum am dormit singura fara ea laughing

| Erika997 a răspuns (pentru ilcmty):

Nu iti fa griji, nu exista!

| LanaDelRayFan a răspuns (pentru ilcmty):

laughing

| GeorgeX1999 a răspuns (pentru ilcmty):

Nu cred a ar trebui sa te ingrijorezi pntru ca aesta nu e singurul mesaj de acest gen... si toate se termina in aceeasi fraza. daca nu trimiti acest mesaj la N persoane te voi ucide, vei muri. dei asta nu cred ca e adevarata

| Aednaxela2233 explică (pentru ilcmty):

Nici eu.

| Ionela_Alina_Dobre_1995 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Eu am primit alaltaieri acelasi sms doar ca e in italiana si imi spunea ca face 13 ani de cand a muritlaughing) iar tie 27 laughing))

| ilcmty a răspuns:

Nu mai spune...laughing)))))))) si tu vrei sa te cred...sigur nu a fost ursuletul tau cu care dormi.Ai visat urat si ai crezut ca e Terresa Fidaglo.

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Am primit si eu un mesaj pe yahoo messenger gen "Buna.Eu sunt Teresa Fidalgo.Am 27 de ani si in urma cu 7 zile am murit intr-un accident de masina. Daca nu trimiti acest mesaj la 10 persoane voi dormi in fiecare noapte cu tine. Daca nu ma crezi o fata m-a ignorat si peste 20 de zile i-a murit mama."Este doar o minciuna.O farsa ca sa sperie lumea.Este si un video pe youtube scrie teresa fidalgo si ai sa vezi mai multe.Pa'pa kiss

| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Teresa este o fata care a murit si dupa, oamenii au transformat o intr-un creepypasta. Aca gasesti mesaje ca trebuie sa trm la nu stiu cati oameni, ignora, sterge si nu trimite. In momentul in care trimiti, poti primi un virus pe telefon. Cel mai bine este sa nu risti.

| andr3y999 a răspuns:

laughing va uitati prea mult la desene

| Marie_Roze_1990 a răspuns:

Si eu l-am primit.Dar ce ma intreb eu oare unde are ea internet in rai sau in iad? kiss

| AnnaCutie a răspuns (pentru Marie_Roze_1990):

Este o proste, da chiar exista cumva INTERNET la Dumnezeu, Iad? Sau cum ne afla Messu? Saau Facebook-u? Sau numarul de telefon, are telefon o persoana moarta? Stiu ca exista viata dupa moarte, dar chiar asa?

| Mastacan_David_1986 a răspuns:

Am primit mesajul dar ma mir ce telefon are teresa fidalgo da sigur cum dracu sa se culce cu atatia si pe bune telefon in rai sau in iad fititi seriosi

| ByankaPityka a răspuns:

99,9% mi-e frica de asta

| EllaElly123 a răspuns:

Daca crezi cu adevarat in Dumnezeu, nu ar trebui sa te ingrijoreze mesajul ala.Din cauza unui mesaj sa mori, hmm ..ciudat! Oricum, cum poate aceasta fata sa doarma cu atatia oameni deodata?laughing Sunt tare curioasa.

| ilcmty a răspuns (pentru EllaElly123):

Chiar la asta ma gadeam! Cum sa doarma cu atatia oameni! laughing

| EllaElly123 a răspuns:

App. cred ca daca ar fi toate mesajele astea adevarate, eu as fi murit de vreo 97 de ori. laughing

| Krisz13Tina a răspuns (pentru EllaElly123):

Chiar asa.Si eu l-am primit de sute de ori si niciodata nu l-am trimis, deci noi deja nu mai trebuia sa fim in viata happy rolling on the floor

| OmGlOl23 a răspuns:

TERESA FIDALGO. Un mesaj primit în limba romana pe Yahoo! Messenger îi sperie pe mulţi dintre cei care îl primesc. Cazul unei femei pe nume Teresa Fidalgo, care a murit într-un accident de maşină în urmă cu 27 de ani, este folosit de persoane care vor să stârnească panică şi să facă bani pe internet.
Mesajul primit de mii de persoane din România, pe Yahoo! Messenger şi pe Facebook, suna astfel:

"Bună, sunt TERESA FIDALGO, azi împlinesc 27 de ani de când am murit. Dacă nu trimiţi acest sms la alte 20 de persoane o să dorm cu tine mereu şi dacă nu crezi du-te pe google şi scrie TERESA FIDALGO, o fată nu a băgat în seamă acest mesaj şi după 20 de zile i-a murit mama".

Mesajul, evident un spam, a dus la foarte multe căutări, în special pe motorul căutare Google. Mai jos, încercăm să explicăm cum s-a dezvoltat mitul fantomei Teresa Fidalgo.

TERESA FIDALGO - accidentul de circulaţia i-a răpit viaţa

Povestea tinerei TERESA FIDALGO începe în anul 1983. Un accident de circulaţie de pe o autostradă din Portugalia duce la moartea unei tinere, pe nume TERESA FIDALGO. Apoi, s-a spus că fantoma TERESEI FIDALGO bântuia zona în care a murit tânăra.

Totul a pornit de la un filmuleţ postat pe internet. Filmuleţul prezintă un şofer care a decis să oprească pentru a ajuta o fată care făcea autostopul. În maşină se afla şi soţia şoferului. Cuplul ar fi încercat să folosească o cameră video pentru a înregistra convorbirea cu fata. Deodată, însă, faţa fetei a devenit extrem de fioroasă. Şoferul s-ar fi speriat, iar maşina a făcut accident. Aici se încheie materialul video, finalul nu îl cunoaşte nimeni.

TERESA FIDALGO - naşterea unei "fantome"

De la acest video a pornit mitul fantomei TERESA FIDALGO. Povestea spune că o fantomă care pare o fată normală face autostopul şi ucide şoferii care opresc pentru a o ajuta.

Mitul TERESA FIDALGO a fost îndelung folosit. Căutând pe Google Teresa Fidalgo, dai peste tot felul de siteuri, care câştigă bani din publicitate sau chiar din vânzări directe:cani, tricouri, etc.

| Barbu_Andrei_1982 a răspuns (pentru OmGlOl23):

Teresa Fidalgo...am primit mesajul pe facebooklaughingdar nu cred in niste prostii ca astea

| OmGlOl23 a răspuns (pentru Barbu_Andrei_1982):

Stai chil! Nici eu! laughing

| DAR2123 a răspuns:

Teresa fidalgo esti o fata moarta acum 27 de ani intr-o padure.Ea este blocata in facebook laughing si cica daca nu trimiti acel mesaj cica sta cu tine in pat ...eu prima data am inteles ca te violeaza laughing da marog

| SebySebyy a răspuns:

Eu am trimis doar la doua persoane

| robertmagiculhp a răspuns (pentru SebySebyy):

Eu la 20 da nu cred ce am trimis am trimis doar de JOACA apoi sa vezi fraerii care trimit si trimit si trimit de aia tot facebookul e complet plin de acest mesaj intelegi e doar un SPAM big grin

| crabscore21 a răspuns:

Prostii,fantome nu exista.

| Mariana123456789010 a răspuns:

TERESA FIDALGO. Un mesaj primit în limba romana pe Yahoo! Messenger îi sperie pe mulţi dintre cei care îl primesc. Cazul unei femei pe nume Teresa Fidalgo, care a murit într-un accident de maşină în urmă cu 27 de ani, este folosit de persoane care vor să stârnească panică şi să facă bani pe internet.

Mesajul primit de mii de persoane din România, pe Yahoo! Messenger şi pe Facebook, suna astfel:

"Bună, sunt TERESA FIDALGO, azi împlinesc 27 de ani de când am murit. Dacă nu trimiţi acest sms la alte 20 de persoane o să dorm cu tine mereu şi dacă nu crezi du-te pe google şi scrie TERESA FIDALGO, o fată nu a băgat în seamă acest mesaj şi după 20 de zile i-a murit mama".

Mesajul, evident un spam, a dus la foarte multe căutări, în special pe motorul căutare Google. Mai jos, încercăm să explicăm cum s-a dezvoltat mitul fantomei Teresa Fidalgo.

TERESA FIDALGO - accidentul de circulaţia i-a răpit viaţa

Povestea tinerei TERESA FIDALGO începe în anul 1983. Un accident de circulaţie de pe o autostradă din Portugalia duce la moartea unei tinere, pe nume TERESA FIDALGO. Apoi, s-a spus că fantoma TERESEI FIDALGO bântuia zona în care a murit tânăra.

Totul a pornit de la un filmuleţ postat pe internet. Filmuleţul prezintă un şofer care a decis să oprească pentru a ajuta o fată care făcea autostopul. În maşină se afla şi soţia şoferului. Cuplul ar fi încercat să folosească o cameră video pentru a înregistra convorbirea cu fata. Deodată, însă, faţa fetei a devenit extrem de fioroasă. Şoferul s-ar fi speriat, iar maşina a făcut accident. Aici se încheie materialul video, finalul nu îl cunoaşte nimeni.

TERESA FIDALGO - naşterea unei "fantome"

De la acest video a pornit mitul fantomei TERESA FIDALGO. Povestea spune că o fantomă care pare o fată normală face autostopul şi ucide şoferii care opresc pentru a o ajuta.

Mitul TERESA FIDALGO a fost îndelung folosit. Căutând pe Google Teresa Fidalgo, dai peste tot felul de siteuri, care câştigă bani din publicitate sau chiar din vânzări directe (tricouri, DVD-uri etc), profitând de acest mit.

| AnnaCutie a răspuns:

"Bine ai venit!

Numele meu este David Rebordão și eu sunt autorul și producătorul filmului scurt "O Curva". După luni de speculații, umplute de teorii fantastice despre film, momentul revelației sosește.

Acest site a fost creat pentru ca tu să știi tot adevărul despre faptele care au dat naștere la filmul portughez cel mai urmarit scurt din toate timpurile. În ciuda mai multe versiuni ale filmului, care există pentru download gratuit de catre disponibil pentru toate cybernauts, în acest site puteți achiziționa versiunea completă cu douăsprezece minute de durată în DVD.

DVD-ul aduce, de asemenea, un interviu în cazul în care am de gând să se refere tot procesul de creație, reacțiile mele despre răspândirea filmului întreaga lume, cele mai multe forumuri care au fost create pentru a vorbi despre a filmului, precum și la toate poveștile pe care au fost create de imaginația cybernauts. Am, de asemenea, dezvăluie strategia care a fost în spatele creării filmului, mereu cu obiectivul de a atrage atenția publicului pentru alte proiecte care sunt în curs de dezvoltate.

Am de gând fac filme pentru oameni;. Filme care pot distra... El este Autorul Filmului O curva... El spune ca a fot o fraza din film, ea este o actrita!

| sergiu1234 a răspuns:

Nici eu nu cred in asa ceva. Am mai primit multe mesaje de acest gen. SA NU CREDETI IN ASA CEVA!

| 4K47 a răspuns:

E o prostie!
Voi chiar credeti ca asta e real?
Cititi aici http://www.realitatea.net/......58542.html
Daca asta e real :)

| MausYo a răspuns:

Da stiu si eu am primit acelasi lucru eu cred ca astia care au facut SMS astea vor sa le dam bbani trimitandule mai departe

| bombasti2 a răspuns:

Este o prostie! am cautat pe net si am vazut ceva in spaniola si scria curva aka Teresa Fidalgo ghost inseamna ca a fosat o caurva ucisa iar acum vrea sa se razbune normal asta ar fi da nu crede

| Mintoiu_Valentina_1993 a răspuns:

Si eu am primit asta dar lama trimis la toata lista petru ca miera putin frica sa nu il trimit

| Nichifor_Emanuela_1988 a răspuns:

Stai linistita e doar o fata ce a murit nimic altceva acesti oameni care au pus asta pe internet vreau doar sa creeze panica si sa faca bani.
Funda?

| Danciulescu_Nelu_1964 a răspuns:

Cine este Teresa Fidalgo?

| Cristian_Poanca_1985 a răspuns:

Cei care au trimis acest mesaj sunt niste escroci, vor ca voi sa cautati acest nume, acolo este atasat un link cu publicitate, ceea ce rezulta bani cand tu dai click. happy

| Junior_Maguu_1996 a răspuns:

Frate, in mesaje are si numele gresit, sunt doua variante de raspuns, intre teresa fidalgo sau teresa figaglo. straight face Nu mai credeti toate prostiile astea.

| Фельс_Александр_1995 a răspuns:

Flooood, nu luati in seama =="

| Erika997 a răspuns:

Draga, Aednaxela2233,
Aceasta Teresa Fildago, a fost o fata ca si noi care se pare ca a murit intr-un accident cu maisina, sau a fost ucisa in padure, in timpul unei filmari despre fantome, sau asa ceva...Nu iti fa griji, nu exista...E o nimica toata.

| sandra155 a răspuns:

Si eu am primit aceeasi chestie dar cred ca sunt glume proaste ale unor oameni care nu mai au ce sa posteze pe retelele de socializare.nu te ingrijora degeababig grin