| Alex_Borez_1990 a întrebat:

Imi puteti spune si mie teorema cercului inscris in triunghi si daca se poate cum aflu raza? Dau Funda

Răspuns Câştigător
| Bogdy2k a răspuns:

Salut, din ce mai tin eu minte si din inca cateva surse informative, te referi la Teorema lui Euler nu?

rezulta d la puterea a 2 (sau la patrat) = R(R - 2r) de aici rezulta ca R >/ 2r (mai mare sau egal cu 2r)

Raza cercului - Lungimea
L = 2pi * r
Aria
A = pi * r la puterea a 2 (sau la patrat)

| corolav a răspuns (pentru Bogdy2k):

Destul de corect acest al tău răspuns dar, înainte de a da răspunsul, nu puteai să revezi textul?
Nu puteai să eviți acest „ încă cateva"?

1 răspuns: