| Daniela_Daniela_2000 a întrebat:

Imi spune si mie cineva va rog frumos un cavaler din evul mediu va rog

3 răspunsuri:
| Nelu62 a răspuns:

William the Marshal (1146-1219), ulterior Conte de Pemsbrokeşi magnatul care avea sã devinã regent în vremea minoratului lui Henric al III-lea (1216-1272).

Răspuns utilizator avertizat
| FuryNight a răspuns:

William s-a născut la Falaise, Normandia ca fiu nelegitim al lui Robert I, duce de Normandia și al metresei sale Arlette, fiica unui tăbăcar din orașul Falaise. Mai târziu, mama lui s-a căsătorit cu Herluin de Conteville cu care a avut doi copii. În afără de cei doi frați vitregi, Odo de Bayeux și Robert, Conte de Mortain, William mai avea o soră, Adelaide de Normandia, un alt copil al lui Robert.

Ducele l-a desemnat moștenitor pe William, iar la moartea sa care a survenit în 1035, William a devenit duce de Normandia la vârsta de șapte ani. În primii ani ai domniei sale aveau loc în mod frecvent revolte, iar în câteva ocazii ducele abia a scăpat din fața morții. La vârsta de 20 de ani, William devenise un conducător abil și era susținut de regele Henric I al Franței. Ulterior, Henric i-a devenit dușman, însă William a supraviețuit în urma acestui conflict și în 1063 a extins granițele ducatului și asupra regiunii Maine.