| LukaVocaloid a întrebat:

In caz ca am media 2 la purtare pe ambele semestre, se intampla ceva? Eu am decis sa repet anul (clasa a 9 a), sunt foarte in urma cu materia si am zis ca e cel mai bine daca fac asta, pe semestrul intai am avut media la purtare 2 deoarece am chiulit foarte mult si raman si la 5 materii, alta optiune nu cred ca e, eu nu o sa ma mai duc la scoala de acum pentru ca 1. Trebuie sa ma duc la tara sa am grija de bunica mea si 2. Nu cred ca mai are un rost, dar ceea ce ma intreb eu, mama o sa se duca sa vorbeasca cu scoala si toate cele dar am auzit undeva ca (,) cu aceasta medie te poate lua casa de copiii, mi se pare cam absurd dar este adevarat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus o sa ramai repetent, avand media anuala la purtare sub 6.
Nu este adevarata problema cu casa de copii, acolo ajungi doar daca nu ai familie sau parintii au fost decazuti din drepturile parintesti si nu ai rude apropiate care sa aiba grija de tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te poţi înscrie la alt liceu!
Cel mult, deoarece rămâi repetentă, vei face iar cursurile acelu(e)iaşi an/clase la acelaşi liceu - sau, dacă ai NOROC să-ţi găseşti un liceu care să te accepte ( ceea ce NU cred ), eventual, te poţi transfera la alt liceu!

NU este adevărat ceea ce ai auzit în legătură cu Casa de copii/Orfelinatul!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Sapp a răspuns:

Nu este adevarat! Odata ce nu ai media la purtare peste 6 pe ambele semestre (ex: 4-8 6-6) sau esti corigent la minim 3 obiecte ramai repetent, doar atat! Si ar fi bine sa faci macar pana in clasa a 10-a sau si mai bine pana intr-a 12-a, te va ajuta foarte mult in viata oriunde te-ai afla! Succes!