| Noa_Dragos_1994 a întrebat:

In ce an a murit Mihai Viteazu?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Windwalk3r a răspuns:

9 august 1601 si s-a nascut in satul Dragoesti

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna

Mihai Vitezuu a murit in 1601.

O seara buna!

| Sadop a răspuns:

În 1601.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

S-a nascut in anul 1601, mai exact pe 9 august.

| LeKaAlex a răspuns:

Domnie 1593 - 1601 (Țara Românească)
1599 - 1600 (Transilvania)
1600 (Moldova)
Născut 1558
Orașul de Floci sau Drăgoești, Vâlcea[necesită citare]
Decedat 9 august 1601
Turda
Predecesor Alexandru cel Rău (Ț. Rom.)
Andrei Báthory (Transilvania)
Ieremia Movilă (Mold.)
Succesor Radu Mihnea (Ț. Rom.)
Ștefan Bocskay (Trans.)
Ieremia Movilă (Mold.)
Căsătorit cu Doamna Stanca
Urmași Nicolae Pătrașcu
Domnița Florica
Tată Pătrașcu cel Bun
Mamă Teodora Cantacuzino

| Hinata1999 a răspuns:

Câmpia Turzii, dimineaţa zilei de 9/19 august 1601. O trupă de soldaţi germani şi valoni vin cu ordin de la Basta să îl aresteze pe Mihai sau, după cum notează cronicarii, "în caz de nesupunere, să-l ucidă".

Aflat în cortul sau, luat prin surprindere, Mihai s-a opus, iar în clipa în care a pus mâna pe spadă, a fost lovit mortal cu o halebardă de căpitanul valon Raucigny (după unele cronici, de comandantul valon Beauri), după care i s-a tăiat capul cu propria spadă. Se spune că Basta ar fi ordonat ca trupul domnitorului să fie dat la câini. Cronicile menţionează că "trei zile corpul decapitat şi fără mâna stângă a rămas în ţarină, până ce un român milos l-a îngropat creştineşte".

Capul lui Mihai Viteazul, "retezat de securile mişeliei şi trădării", a fost luat de către fraţii Buzeşti şi dus în Ţara Românească, la Mânăstirea Dealu, unde se află şi acum sub o lespede pe care este săpată o coroana din bronz cu inscripţia "Primului întregitor de neam glorie nemuritoare "…Cronicarul George Brancovici spune că trupul lui Mihai, cu îngăduinţa lui Basta, a fost adus şi înmormântat la Alba-Iulia.

| Nadia18 a răspuns:

In anul 1601

| Andreea461 a răspuns:

1601 tongue