| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta concursul de admitere la facultatea de medicina din Iasi? Eram convinsa ca intrebarile sunt atat din chimie organica cat si din anatomie, dar pe site-ul facultatii scrie "Biologie clasa a XI-a (Anatomia si Fiziologia omului) sau Chimie organica". Imi este greu sa cred ca poti alege intre cele doua. Stie cineva exact?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cele mai EXACTE şi CORECTE informaţii sunt cele de pe site-ul OFICIAL al facultăţilor, NU "zvonuri" lansate de COPILAŞI de 10-18 anişori cum sunt vreo 90 % dintre cei de pe TPU!
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

"Disciplinele de concurs pentru sesiunea iulie 2015 sunt următoarele:
I. Pentru specializările Medicină şi Medicină Dentară :
- Biologie clasa a XI-a (Anatomia şi Fiziologia omului)
SAU
- Chimie organică." - SURSA = Metodologia de admitere de la linkul oficial :
http://www.umfiasi.ro/......0Senat.pdf

Dacă aşa scrie, atunci aşa este :)
Poţi să ALEGI una dintre cele două discipline!

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| SushDeea a răspuns:

Da, dacă apare "sau" înseamnă că ai dreptul de a alege între una dintre cele două.

Doar la Cluj/Timișoara (din ce știu) se cere atât chimia cât și biologia pentru admitere, în rest, majoritatea sunt integral anatomie SAU chimie.

| anonim_4396 explică (pentru SushDeea):

Si facultatile din Brasov, Constanta, Bucuresti, Craiova si Timisoara dau concurs de admitere din chimie si biologie, dar iti multumesc oricum. M-am interesat un pic si intr-adevar, exista si facultati la care poti alege intre cele doua.

| SushDeea a răspuns (pentru anonim_4396):

Mult succes la învățat și la admitere! big grin