| LoveMadScience a întrebat:

In ce constau competentele la limba engleza? ( filologie)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Pentru Engleză găseşti cele 100 de variante propuse în 2009 şi 2008, dar FĂRĂ barem de corectare - vezi la linkul :
arhiva.subiecte.edu.ro/2009/bacalaureat/subiecte/E_limba_engleza_L1_bilingv.zip

arhiva.subiecte.edu.ro/2008/bacalaureat/subiecte/E_limba_engleza_L1_bilingv.zip

Vezi şi subiectele propuse de la linkul :
subiecte2015.edu.ro/2015/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_competente%20_lingvistice_model_limba_engleza.zip

subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Limba_engleza.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Limba_engleza.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Engleza.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/proba%20C%20engleza%20model%20audio.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Certificare_competente/C_Competente_lingvistice_Limba_engleza_Model_subiect.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Certificare_competente/C_competente_lingvistice_lb_engleza.zip

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Proba practică" la Engleză ( sau altă limbă străină ) înseamnă audierea unei casete.
Competenţe digitale = TIC = lucrul pe Pc.
Vezi mai jos şi alte detalii despre competenţe...

"Art.44 - (1) Subiectele pentru probele A) si B), de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala în limba româna, respectiv în limba materna se elaboreaza de catre Centrul National de Evaluare i Examinare.
(2) Subiectele cuprind texte literare si nonliterare, functionale si nonfunctionale si itemi corespunzatori descriptorilor competentelor din programele pentru bacalaureat.
(3) Subiectele mentionate la alin. (1) vor avea un grad de complexitate care sa permita tratarea lor integrala în maximum 10-15 minute.
Art.45 (1) La proba C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal, elevii pot alege oricare limba moderna studiata în liceu, indiferent daca a fost studiata drept limba 1,
limba a 2-a sau limba a 3-a de studiu, daca a fost studiata în regim normal, intensiv, bilingv ori daca a fost disciplina obligatorie sau optionala.
(2) Evaluarea competentei lingvistice într-o limba de circulatie internationala se face prin trei tipuri de probe, dupa cum urmeaza:
a) proba scrisa;
b) proba orala;
c) proba de întelegere a unui text audiat;
(3) Durata probelor menionate la alin. (2), care compun proba de evaluare a competenelor lingvistice într-o limba de circulatie internationala, modalitatea de desfaurare si evaluare a probei, precum si corelarea punctajelor obinute cu nivelurile de competena acordate candidailor vor fi stabilite printr-o procedura elaborata de Centrul Naional de Evaluare i Examinare
Art.46 (1) Subiectele pentru proba D, de evaluare a competentelor digitale, se stabilesc de Centrul National de Evaluare i Examinare, în conformitate cu programa de bacalaureat, elaborata pe baza programei scolare a disciplinei "Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor", studiata în trunchiul comun, la toate filierele, profilurile si specializarile, pe parcursul claselor a IX-a si a X-a.
VI. ORGANIZAREA SI DESFASURAREA PROBELOR
Probele de certificare a competentelor lingvistice si digitale
Art.48 -...
(3) La probele orale, candidatul extrage un bilet si primeste hârtie stampilata
pentru ciorna.
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
(4) Pentru elaborarea raspunsurilor, se acorda fiecarui candidat câte 15 minute,
iar pentru sustinerea acestora în fata comisiei, câte10 – 15 minute.
Art.52 -... (2) Proba D, de evaluare a competentelor digitale, se desfasoara în laboratoarele de
informatica din unitatile de învatamânt liceal." - SURSA = Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat/Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru Engleză găseşti cele 100 de variante propuse în 2009 şi 2008, dar FĂRĂ barem de corectare - vezi la linkul :
arhiva.subiecte.edu.ro/2009/bacalaureat/subiecte/E_limba_engleza_L1_bilingv.zip

arhiva.subiecte.edu.ro/2008/bacalaureat/subiecte/E_limba_engleza_L1_bilingv.zip

Vezi şi subiectele propuse de la linkul :
subiecte2015.edu.ro/2015/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_competente%20_lingvistice_model_limba_engleza.zip

subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Limba_engleza.zip

subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Limba_engleza.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/C_Competente_lingvistice_Model_Engleza.zip

subiecte2012.edu.ro/2012/bacalaureat/modeledesubiecte/certificarecompetente/proba%20C%20engleza%20model%20audio.zip

subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Certificare_competente/C_Competente_lingvistice_Limba_engleza_Model_subiect.zip

subiecte2010.edu.ro/bacalaureat/Modele_de_subiecte/Certificare_competente/C_competente_lingvistice_lb_engleza.zip

| Morenna10 a răspuns:

Examen audio, scris si oral